Sousedé nepřepřáhli
Volby v Německu: Merkelová sahá po absolutní většině
22.01.2013 18:20 Aktualizováno 22.09. 22:47
Parlamentní volby v Německu skončily přesvědčivým vítězstvím konzervativců (CDU/CSU) kancléřky Angely Merkelové. Hlavním poraženým jsou dosud vládní liberálové z FDP, kteří se nejspíš nedostanou přes pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu.
Podle zpřesněných propočtů výsledků získala CDU/CSU necelých 42 procent hlasů, čímž by jí momentálně těsně unikla absolutní většina ve Spolkovém sněmu, díky níž by mohla sestavit jednobarevnou vládu. Rozložení sil v Berlíně však mohou ještě výrazně ovlivnit dodatečné mandáty, které se přidělují navíc v poměrně složitém německém systému většinového a poměrného hlasování. Konečné výsledky se očekávají v noci na pondělí.
"Je to super výsledek," prohlásila Merkelová před jásajícími stoupenci v centrále CDU v Berlíně. Voličům slíbila, že s ním naloží odpovědně. "V příštích čtyřech letech uděláme všechno, co je v našich silách, aby to byly úspěšné roky pro Německo," dodala šéfka CDU, která spolu s bavorskou sesterskou formací CSU dosáhla nejlepšího volebního výsledku za posledních 20 let.
Podle Merkelové je ještě brzy na to, aby řekla, jaké budou další kroky. Oznámit je chce až po pondělním jednání vedení CDU/CSU, uvedla později v televizní debatě lídrů politických stran, které se dostaly do Spolkového sněmu. Merkelová v ní vyloučila menšinovou vládu konzervativců, která by podle ní mohla být "hrou vabank". "Je samozřejmé, že budu usilovat o stabilní většinu," zdůraznila.
Německá média před nedávnem opakovaně spekulovala, že by kancléřka případné třetí období v čele vlády nemusela celé dokončit a mohla by předčasně odejít do "politického důchodu". To ale Merkelová dnes znovu odmítla a potvrdila, že hodlá vést příští kabinet až do jeho konce.
Pokud se jí to podaří, bude mít za sebou 12 let v kancléřském úřadě. Že by se pokusila napodobit svého někdejšího mentora, exkancléře Helmuta Kohla, který řídil Německo 16 let, ale prý zatím neplánuje. "Dívám se na ty čtyři roky, co jsou přede mnou. Dál než do roku 2017 moje fantazie nejde," konstatovala.
Dosud koaliční FDP se smiřuje s tím, že její poslanci poprvé od poválečného vzniku Spolkové republiky nezasednou v dolní komoře parlamentu. Podle prognóz získali liberálové 4,6 procenta hlasů, což jejich volební lídr Rainer Brüderle označil za "těžkou hodinu" pro stranu. "Je zřejmé, že je to nejhorší výsledek, jaký kdy FDP zaznamenala," přiznal.
Na základě odhadů výsledků po zavření volebních místností se do Spolkového sněmu dostaly jen čtyři formace. Kromě vítězné unie CDU/CSU ještě trojice stávajících opozičních stran: sociální demokracie (SPD), Zelení a Levice. Šanci má ještě eurokritická Alternativa pro Německo (AfD), která je těsně pod pěti procenty.
Sociálnědemokratický vyzývatel Merkelové Peer Steinbrück, který chtěl spolu s opozičními Zelenými ukončit osmiletou vládu šéfky CDU, uznal, že jeho strana nedosáhla na výsledek, který si předsevzala. "Míč je teď na straně kancléřky," prohlásil. "Situace je ale zatím nejasná. SPD se proto nebude podílet na spekulacích, jak by mohlo vypadat vytváření nové vlády," podotkl Steinbrück.
V případě, že CDU/CSU nezíská absolutní většinu a FDP opravdu zůstane za branami parlamentu, jsou sociální demokraté považováni za nejpravděpodobnějšího partnera pro kancléřčiny konzervativce na složení většinové koalice. Ve volbách získala SPD podle propočtů přes 25 procent hlasů a bude mít druhou nejsilnější frakci ve Spolkové sněmu. Se sociálními demokraty už Merkelová společně vládla v letech 2005 až 2009.
Zatímco SPD oproti volbám před čtyřmi roky mírně posílí, spříznění Zelení s odhadovanými 8,4 procenta hlasů nejspíš oslabí. Vstup do Spolkového sněmu má jistý už jen postkomunistická Levice, které prognózy předpovídají zisk 8,5 procenta. Otevřený zůstává výsledek eurokritické strany Alternativa pro Německo, která má zatím 4,8 procenta a stále si udržuje alespoň naději na to, že poprvé zasedne v parlamentu..
Devětapadesátiletá Merkelová vládne Německu od roku 2005 a ziskem třetího mandátu k vedení vlády by se zařadila k politickým velikánům SRN Konradu Adenauerovi a Helmutu Kohlovi. Její nynější volební výsledek navíc doby přesvědčivých vítězství obou exkancléřů připomíná.
Souběžně s celostátními volbami se dnes konaly zemské volby v západoněmeckém Hesensku. V nich podle odhadů zvítězila dosud vládní CDU, její koaliční partner z FDP však stejně jako na spolkové úrovni ztroskotal na pětiprocentní hranici pro vstup do wiesbadenského parlamentu. Vládu nad touto bohatou spolkovou zemí, v níž leží obchodní a bankovní metropole Frankfurt nad Mohanem, by tak mohla převzít SPD se Zelenými. Záležet bude na výsledku Levice, která se drží těsně nad pěti procenty.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.