Výbuch v centru Minsku zranil padesát lidí
04.07.2008 09:15 Aktualizováno 04.07. 18:53
Více než 50 lidí utrpělo zranění při výbuchu podomácku vyrobené nálože v centru Minsku na koncertu ke státnímu svátku, jehož se zúčastnil i prezident Alexandr Lukašenko. I když nebyl daleko od exploze, neutrpěl žádné zranění a jeho mluvčí řekl, že "to nebyl pokus o zavraždění prezidenta".
Policie oznámila, že exploze nastala po čtvrteční půlnoci. Z útoku jsou prý podezřelí "výtržníci". Mezitím ministerstvo vnitra oznámilo nález další nálože. Byla nalezena poblíž místa výbuchu a prý policii pomůže v jejím vyšetřování.
"Je tu několik těžce zraněných, ale žádní mrtví," řekl agentuře Interfax ministr vnitra Uladzimir Naumov. "Situace v Minsku je pod kontrolou," zdůraznil. Značná část centra metropole je neprodyšně uzavřena. Očití svědci na místě výbuchu viděli hodně krve, utržené prsty od rukou a nohou.
"Všechna zranění, která jsem viděl, jsou lehká či středně vážná. Nikdo není v ohrožení života," řekl primář jedné kliniky, která se stará o část raněných. Podle šéflékaře další nemocnice muselo být 26 z 31 pacientů operováno, aby jim chirurgové z ran vytáhli matice a střepiny. Jeden zraněný se nalézá na jednotce intenzivní péče. "Stav většiny zraněných je téměř uspokojivý," dodal. Zranění jsou hlavně mladí lidé, mezi nimi děti, nejméně dvě ve věku pět a šest let. Podle jiných zdrojů jsou čtyři lidé zraněni vážně.
Policie zahájila vyšetřování na místě výbuchu a zatím vychází z toho, že podomácku vyrobenou nálož někdo nastražil s úmyslem narušit klidný průběh oslav. Podle oficiálních vyhlášení šlo o "akt chuligánství", což je oblíbený termín, který režim užívá ve všech bývalých zemích Sovětského svazu, když chce bagatelizovat význam události. Na místě exploze se našly i šrouby a matice, které zřejmě měly zvýšit ničivou sílu nálože. Koncertu přihlíželo několik desítek tisíc diváků.
Krvavý incident vyšetřuje kromě policie a prokuratury také tajná služba KGB. Policisté prý pátrají po snědém muži, který krátce před výbuchem zanechal podle svědků pod stromkem balíček.
V zemi, kde režim autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka kontroluje veškeré dění, jsou podobné útoky vzácností. Obdobný výbuch zažilo Bělorusko v roce 2005. Tehdy podomácku vyrobená nálož explodovala ve městě Vitebsk a zranila 46 lidí.
Běloruská nacionalistická opozice v první reakci na incident naznačila, že by mohlo jít o připravenou provokaci Lukašenkova režimu. "Upozorňujeme úřady, že by spáchaly vážnou chybu, kdyby se pokusily si tento incident, který zaslouží všeobecné odsouzení, vzít za záminku k dalšímu omezení svobody a demokracie a použít ho v boji proti jejich politickým protivníkům," prohlásil dnes předseda opoziční Běloruské lidové fronty "Obroda" Vincuk Vjačorka. Také jiní opoziční předáci se obávají, že režim by mohl incident obrátit proti jeho politickým oponentům a kampaň před nadcházejícími parlamentními volbami vést ve stylu mimořádných podmínek a opatření.
Západ už delší dobu obviňuje Lukašenka, blízkého spojence Ruska, z autoritářských metod vládnutí. Spojené státy a Evropská unie zakázaly Lukašenkovi a některým jeho spolupracovníkům vstup na svá území a obvinily ho, že volby, které v roce 2006 vedly k jeho znovuzvolení do čela státu, zfalšoval.
Lukašenko, který v Bělorusku tvrdě vládne od roku 1994, ale prohlašuje, že jeho vláda zachránila zemi před ekonomických a politickým chaosem, který se zhoubně projevil v jiných státech vzešlých z bývalého Sovětského svazu. V zemi s deseti miliony obyvatel je Lukašenko všeobecně oblíben.
V poslední době se Lukašenko také pokusil zlepšit vztahy se Západem, zvláště poté, co nedávno došlo k roztržce s Ruskem kvůli dodávkám zemního plynu. Úřady také propustily několik vězňů, kteří byli na Západě označováni za politické.
Ve čtvrtek 3. července slavilo Bělorusko svůj hlavní státní svátek, Den nezávislosti. Ten si obyvatelé připomínají jako výročí osvobození Minsku od nacistické okupace v roce 1944.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.