Spor kolem kvót
Vyslovil pravdu, kterou každý zná. Maďaři se postavili za Tuska
14.12.2017 11:38 Aktualizováno 14.12. 13:47
Ve sporu o migrační politiku se dnes Maďarsko postavilo za šéfa Evropské rady Donalda Tuska a jeho kritiku závazných kvót pro přijímání uprchlíků. Je potěšující, že řekl pravdu, kterou každý zná, prohlásil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.
"Je nanejvýš potěšitelné, že konečně nějaká evropská vůdčí osobnost, navíc předseda rady, vyslovila pravdu, kterou každý zná," řekl dnes Szijjártó agentuře MTI. "Závazné přistěhovalecké kvóty jsou totiž neúčinné a polarizující, vynucování ilegálního přistěhovalectví zase nebezpečné," řekl politik z pravicové vládnoucí strany Fidesz premiéra Viktora Orbána.
Tusk tento týden uvedl, že přerozdělování žadatelů o azyl mezi zeměmi EU podle kvót je neefektivní nástroj, který unijní země rozděluje. Doporučil zároveň jiné mechanismy pro řešení krize. Tusk za to schytal kritiku od Evropské komise i Evropského parlamentu.
Tusk: Migraci na summitu probereme
Evropská unie dokáže nejvíc, pokud je jednotná; například vyjednávání s Londýnem o brexitu je toho důkazem, řekl novinářům Tusk. Brexit budou lídři 27 unijních zemí, tedy s výjimkou britské premiérky Theresy Mayové, řešit v pátek. Tusk dnes ale také zdůraznil, že summit bude probírat i otázky, které unijní státy rozdělují - migraci a budoucnost hospodářské a měnové unie.
U obou těchto témat unii podle šéfa summitů jednota viditelně chybí. Rozdělení v případě pohledu na budoucnost měnové unie je podle Tuska mezi "severem a jihem", ohledně migrace jde dělící čára mezi "východem a západem".
Tyto dělící linky jsou provázeny emocemi, které ztěžují hledání už jen společného jazyka a racionálních argumentů, upozornil Tusk.
"Jen když jsme jednotní, zvládneme úspěšně i ty nejsložitější otázky a úkoly. Například pokud jde o evropskou obranu či brexit," prohlásil Tusk při příchodu do budovy Europa, kde se dnes koná summit samotný a v pátek obě související diskuse o měnové unii a brexitu. Dnes prezidenti a premiéři 25 unijních zemí také odstartují posílenou spolupráci v obraně, označovanou zkratkou PESCO. Podle Tuska to je ambiciózní a zároveň velmi pragmatický projekt.
V pátek také mají premiéři a prezidenti EU27 potvrdit, že s Brity bude možné začít vyjednávat o budoucích vztazích po brexitu, protože v dosavadních jednáních o podobě samotného rozvodu nastal minulý týden dostatečný pokrok. "Nemám pochyby o tom, že tato druhá fáze bude skutečným testem naší jednoty," poznamenal Tusk.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.