Školství ve Francii
Výuka arabštiny: Vytváříme z dětí teroristy
17.10.2017 05:55 Od zvláštního zpravodaje
S přibývajícím počtem teroristických útoků a migrační krizí se ve Francii znovu otevřelo téma ohledně Arabů a jejich kultury. Pozornost se upřela na výuku arabštiny na základních školách. Obyvatelé jsou na rozpacích, pro některé jde o podporu terorismu, jiní považují lekce za vstřícný krok.
Minulý rok přišla bývalá ministryně školství Najat Vallaud-Belkacemová s plánem, který kladl větší důraz na výuku cizích jazyků. Mimo jiné měl její návrh za cíl podpořit stále více užívanou arabštinu. "Arabština se bude učit na základních školách, pokud pro to budou lidské zdroje a pokud po ní budou volat rodiče," řekla.
Nešlo o převratný nápad, vláda umožnila studium arabštiny na základních školách už od roku 1977. Arabové zejména z Alžírska, Maroka a Tuniska jsou součástí francouzské populace už od dob kolonizace. Děti tak mohou udržovat kontakt se svými prarodiči. Arabský jazyk však není součástí školních osnov, jde dobrovolné lekce. Studenti se učí jazyk svých předků jednou týdně hodinu a půl po skončení tradiční výuku.
"Doma mluvíme arabsky, ale ve škole se učíme spisovnou formu." Arabštinu se nyní na základních školách učí více než 55 tisíc dětí. Většina z nich má arabský původ, ale narodili se ve Francii. "Přijde mi to správné, aby se děti Arabů mohly naučit jazyk svých rodičů. Země tak ukazuje vstřícný přístup. Jazyk nikomu neublíží. Lidé, kteří provedli teroristické útoky, mluvili plynně francouzsky," říká Nicole Dupontová žijící v Lourdech.
Opačný názor však mají voliči neúspěšné prezidentské kandidátky Marine Le Penové. "Platíme z našich vládních peněz kurzy arabštiny, abychom z dětí vytvářeli teroristy," prohlásil Paul Lemaire žijící v Tarbes.
Vláda sice umožnila výuku jako takovou, ale učitelé jsou placeni z arabských zemí, odkud děti původem pocházejí. Na francouzskou ekonomiku to má zcela nulový vliv. Druhým zásadním problémem bylo spojení arabštiny s islámem, ani zde však extremisticky smýšlející nemají pravdu. Od konce francouzské revoluce byl uzákoněn zákaz výuky jakéhokoliv náboženství na školách, který platí dodnes.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.