Šéf nejsilnější lidovecké frakce v Evropském parlamentu Joseph Daul v reakci na zprávy o tom, že Irové zřejmě řekli lisabonské smlouvě ano, tamním voličům za jejich rozhodnutí poděkoval. Současně vyzval prezidenty Polska a České republiky, aby ratifikaci ve svých zemích už dál nezpožďovali. I šéf Evropské komise Barroso věří, že Česko přes všechny komplikace Lisabon ratifikuje.
"Je to významný úspěch pro Irsko i pro Evropu," řekl Daul. "Těším se nyní na dokončení ratifikačního procesu v nadcházejících týdnech. Vyzývám Polsko a Českou republiku, aby (smlouvu) bez odkladu ratifikovaly," uvedl v prohlášení rozeslaném novinářům.
ČTĚTE TAKÉ: Irské hlasy se kloní k Lisabonu
Obětí boje Klause a Camerona proti Lisabonu bude Švédsko
Irský ministr zahraničí Micheál Martin oznámil, že v referendu o lisabonské smlouvě to vypadá na vítězství "ano". Podle irské televize RTÉ tuto prognózu potvrzují dosavadní výsledky sčítání.
Ganley: Ať Klaus vydrží
Tento výsledek všelidového hlasování již uznali i největší odpůrci smlouvy v čele s Declanem Ganleym.
Ten ale naopak vyzývá Klause, aby smlovu nepodepsal. „Rozhodně doufám, že Klaus vydrží," řekl Ganley.
Lisabonská smlouva v případě potvrzení irského "ano" nebude ratifikována už jen ve dvou zemích - Polsku a ČR. Polský prezident Lech Kaczyński nicméně řekl, že v případě schválení dokumentu v Irsku, které ho v prvním referendu loni v červnu odmítlo, smlouvu bez větších odkladů podepíše.
V Česku se čeká na další soud
V Česku je ale situace komplikovanější. Dokument vzniklý z dlouhých a tvrdých vyjednávání sice schválily obě komory parlamentu, chybí však podpis prezidenta Václava Klause. Skupina senátorů navíc před několika dny vyzvala Ústavní soud k posouzení souladu lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem.
Barroso věří
Klaus by se měl k návrhu senátorů do dvou týdnů vyjádřit jako účastník řízení. Šéf tribunálu Pavel Rychetský upozornil v dopise zaslaném Hradu, že po podání návrhu prezidentovi a předsedovi vlády ukládá zdržet se jakýchkoli kroků, jež by mohly vést k ratifikaci smlouvy, a to až do doby rozhodnutí soudu.
Evropská unie musí respektovat ústavní procedury v Česku, řekl po skončení referenda v Irsku předseda Evropské komise José Barroso. Poznamenal, že přes tyto komplikace věří, že Česká republika smlouvu ratifikuje.
Švédský premiér Fredrik Reinfeldt, jehož země nyní předsedá EU, oznámil, že zve předsedu české vlády Jana Fischera a předsedu Evropské komise Josého Barrosa na středu ke schůzce v Bruselu. Jednat mají o dalších osudech ratifikace lisabonské smlouvy. Mluvčí české vlády Roman Prorok ČTK řekl, že schůzka je plánovaná už několik dní. Komentovat však budoucí rozhovory stejně jako výsledek irského referenda zatím odmítl.
Foto: ČTK/AP, Reuters