Ve Walesu zaznamenali návrat kravských neštovic po více než deseti letech. Dnes již prakticky vymizelý vir je u zvířat i člověka velmi vzácným onemocněním, přesto ho chytil patnáctiletý chlapec, který krmil telata. Zprávu přinesl server BBC.
Mladý teenager bydlí na rodinné farmě na hranicích mezi Wrexhamem a Cheshirem. Když se staral o malá telata, objevily se mu na rukou pupínky. Matka chlapce si nejprve myslela, že ho jedno z telat pokousalo. Když se ale hnisavé pupínky objevily i na zbytku těla, dostala strach.
"Vůbec jsme nevěděli, o jakou nemoc jde. Hlavně pupínek na jeho kotníku byl hrozivý, tekla z něho nějaká tekutina. Vyděsilo mě to. První věcí, co uděláte, je, že se podíváte na internet. A tam jsem to pak našla - bylo to hodně vzácné onemocnění," popsala své obavy matka patnáctiletého hocha.
"Syn se cítil trapně, vypadalo to hrozně. Nebylo to pro něj vůbec příjemné. Trvalo týdny a týdny, než to (pupínky) zmizelo. Stále má ještě pár fleků na rukou," přiznala matka, která své jméno neprozradila právě kvůli synovi, který chtěl zůstat v anonymitě.
Na diagnózu přišla doktorka Aysha Javedová, která BBC potvrdila, že kravské neštovice zaznamenala u člověka poprvé. "Chlapec i rodina z toho byli v šoku, když jsem jim to řekla. Takovou diagnózu rozhodně nečekali. Muselo ho to hodně svědět, bolestivé to však nebylo," sdělila BBC.
Virus, který nemá schopnost přenášet se z člověka na člověka, byl nejvíce rozmnožen v 18. století. Tehdy dokázal zabít každého pátého člověka, nejvíce se nákaza týkala dětí mladších pěti let. V té době ještě nebylo zemědělství, respektive dojení krav, po technologické stránce zautomatizované, a tak lidé přicházeli častěji do kontaktu holýma rukama s kravami.
Podle zdravotnických statistik Walesu byl v zemi poslední "lidský" případ této nemoci zaznamenán někdy před deseti až patnácti lety.