Celkem 18 sešitů a 3500 stran. Nalezené deníky generála bosenských Srbů Ratka Mladiče obsahují pozoruhodné informace a přitěžují některým obžalovaným u soudu v Haagu.
Zápisky generála označovaného za válečného zločince objevili Srbové v únoru při razii v bytě jeho manželky.
V květnu je předali soudu OSN (ICTY) v Haagu, před nímž nyní stojí i bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić. Mladić velící bosenskosrbské armádě byl jeho pravou rukou. Generál je už 14 let na útěku a experti se shodují, že jde skutečně o jeho deníky.
Poznámky psané v Mladičově případě spíše nezvykle v cyrilici začínají 29. června 1991 a končí 28. listopadu 1996. Jedno důležité období však chybí. Jde o leden až červenec 1995, kdy bylo u Srebrenice zmasakrováno kolem osmi tisíc Muslimů.
Podle jedné teorie příslušné stránky někdo vytrhl, neboť by mohly kompromitovat jisté západní zprostředkovatele a politiky, kteří připravovali stanovení hranic mezi Srby a federací Bosňáků (Muslimů) a Chorvatů v Bosně. Srebrenica překážela.
Na jiných místech autor popisuje, jak se Radovan Karadžić a jeho bratr Luka obohacovali za války na armádním benzinu.
Z deníků jasně vyplývá, že bosenští Srbové a Chorvati koordinovali svůj boj a za hlavního nepřítele považovali bosenské Muslimy. Jednoho společného setkání se zúčastnil i ministr financí Jozo Martinović ze Záhřebu, který platil krajanům v Bosně zbraně.
Na jiné schůzce navrhoval vysoký chorvatský důstojník Slobodan Praljak kanton pro Muslimy v rozdělené Bosně, aby se měli kam uchýlit.
Podle další poznámky v deníku se prezidenti Republiky srbské a Chorvatska dohadovali, komu připadnou Muslimové. Nikdo je nechtěl.
Deníky ovšem vzbuzují mnoho otázek. Vznikaly už za války, nebo je Mladić sepsal později? O pravdivosti některých údajů se pochybuje a vyvstává otázka, co je zfalšováno - a proč. Do jaké míry může soud v Haagu deníky využít, je těžké odhadnout. Pro historiky či novináře ale představují malý poklad.
Foto: vláda USA (Wikipedia) a www.profimedia.cz