Z německých obchodů kvůli nedostatku slunečnicového a řepkového oleje rychle mizí i olivový olej, vysoká poptávka je také po mouce, cukru a toaletním papíru. Obchodní řetězce, pokud olej či mouku v regálech mají, prodeje omezují, aby zabránily vykupování sortimentu.
"Mouku kupovat nemusím, protože tu mám doma v zásobě dlouhodobě, ale olej kupuji jen k okamžité spotřebě," řekla jedna ze zákaznic, které v pátek v jednom z berlínských supermarketů řetězce Penny marně hledala slunečnicový olej. V regálech s olejem zůstalo jen několik kusů lanýžového a lněného oleje, zatímco řepkový, slunečnicový i olivový olej byl beznadějně vyprodán.
"Buďte prosím solidární a myslete na sousedy, zbytečně proto zboží neskupuje," uvádí Penny v prohlášení, ve kterém zákazníkům sděluje, že jim prodá pouze jednu láhev oleje na domácnost. Podobné omezení prodeje zavedly i další obchody v Německu, které se snaží usměrňovat nadměrné nákupy oleje či mouky.
Kvůli nedostatku slunečnicového a řepkového oleje lidé nakupují olivový, u kterého ale podle odborníků komplikace s dodávkami nehrozí. Za zájmem je ruská invaze na Ukrajinu, která vyvolala vlnu velkých nákupů, kdy si lidé podobně jako na počátku pandemie pořizují zásoby oleje, mouky, těstovin a toaletního papíru.
Zájem o olej navyšuje i ruský zákaz vývozu slunečnicových semen a exportní kvóty na slunečnicový olej. Na Ukrajině pak zemědělské plány narušila válka. Rusko je spolu s Ukrajinou největším světovým vývozcem slunečnicového oleje.
Kvůli nedostatku oleje německá média zmiňují první případy restaurací, které z nabídek stáhly hranolky. Jednou z takových restaurací je pivnice Gaffel am Dom v Kolíně nad Rýnem, kde provozovatel nahradil hranolky v jídelníčku bramborami. "Bohužel to není aprílový vtip," uvedla restaurace na svém facebooku. Velké řetězce rychlého občerstvení nicméně německé zákazníky ujišťují, že smažená jídla včetně hranolků u nich bez omezení dostanou.