Smrt novináře
Z objednání Kuciakovy vraždy obviněna tlumočnice z italštiny
30.09.2018 16:04 Aktualizováno 30.09. 18:22
Soud na Slovensku poslal do vazby všechny čtyři obviněné v případu únorové vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Na návrh prokurátora o tom rozhodl soudce Specializovaného trestního soudu, který se v zemi zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy. Mluvčí soudu Katarína Kudjáková dodala, že tři ze čtyř obviněných podali vůči rozhodnutí o vazbě stížnost, o které bude rozhodovat nejvyšší soud a která nemá odkladný účinek.
Mezi obviněnými jsou podle slovenských médií bývalý policejní vyšetřovatel Tomáš Szabó, dále jeho příbuzný a někdejší profesionální voják Miroslav Marček a také podnikatel Zoltán Andruskó. Trojici mužů elitní policejní jednotka zadržela ve čtvrtek. O den později k nim přibyla podnikatelka Alena Zsuzsová.
Důvodem vazby u většiny z obviněných je obava z možného útěku, z ovlivňování svědků a z pokračování trestné činnosti. U Andruskóa, který jako jediný stížnost proti vazbě nepodal, soud ze zmiňovaných třech vazebních důvodů neshledal možnost ovlivňování svědků obviněným.
List Denník N napsal, že Zsuzsová byla obviněna z objednání vraždy Kuciaka a Kušnírové, ale že nemusí být hlavním zadavatelem činu. Rovněž právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic uvedl, že Zsuzsová byla spíše jen zprostředkovatelem a že vrah hlavního zadavatele vraždy možná ani neznal.
Podle televize Markíza se Zsuzsová, překladatelka z italštiny, dobře zná s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, který je ve vazbě v jiném případu a o kterém Kuciak rovněž psal.
Ani jeden ze zmiňované čtveřice obviněných dříve nepatřil na Slovensku mezi veřejně známé osoby.
Kuciak v nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, které média spojovala s mafií, a o vazbách jednoho z nich - Antonina Vadaly - na blízké spolupracovníky bývalého premiéra Roberta Fica. Vadalu slovenské úřady mezitím vydaly do Itálie k trestnímu stíhání pro podezření z drogových deliktů. Kuciak se věnoval i podezřením z daňových podvodů, které se týkaly také lidí označovaných za blízké Ficově straně Směr-sociální demokracie. Kočner zase loni Kuciakovi v telefonickém rozhovoru řekl, že se o něj a o jeho rodinu bude zajímat a že zveřejní jejich případné přešlapy.
Vražda novináře Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové v jejich domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi, která vyústila v demisi premiéra Fica. Policie i prokuratura dříve oznámily, že důvodem Kuciakovy vraždy byla jeho novinářská práce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.