Za luxus <span>ženy utrácejí i v krizi,</span> muži šetří

Zahraničí
7. 8. 2009 15:08
Nóbl dámy potřebují nóbl kabelky, nejlépe pokaždé jinou.
Nóbl dámy potřebují nóbl kabelky, nejlépe pokaždé jinou.

Další pár do botníku. Kdo by odolal...Největší výrobce luxusního koženého zboží zachraňují před dopady ekonomické krize ženy a jejich potřeba předvádět se při každé příležitosti s jinou kabelkou. Ukazuje se totiž, že ženy jsou v utrácení stálejší než muži.

Na rozdíl od hodinek, což je sektor tradičně ovládaný muži a ve kterém je teď poptávka slabá, patří kabelky Louis Vuitton a Hermès stále k nejžádanějšímu luxusnímu zboží.

Odbornice na genderový marketing Diana Jaffe řekla, že nejistota ohledně pracovních míst, kterou krize vyvolala, ohrozila mužskou identitu a přiměla muže k omezení výdajů. Ženy si ale dál chtějí dělat radost.

K vrcholovým manažerům patří vrcholové hodinky. Jenže ne v krizi."Ženy mají také starost o svá místa, ale ne do té míry, aby pociťovaly, že je ohrožena samotná jejich existence, a tak jsou přes krizi náchylné k utrácení," řekla Jaffe.

Dodala, že někteří muži přestali kupovat okázalé zboží, které by mohlo být v době krize považováno za nevkusné, a jiní nemají na nákup přepychových věcí pomyšlení.

Propad statusu i syndrom vyhoření

"Mnozí mužští manažeři trpí velkým propadem statusu, mnozí se cítí pod enormním tlakem nebo trpí syndromem vyhoření. Nejsou prostě schopni myslet na nákup přepychových výrobků."

Dámy si krize nevšímají, potřebují stále nové kabelky.V bankách, pojišťovnách a v majetkovém poradenství bylo už od začátku úvěrové krize v srpnu 2007 ve světě zrušeno asi 400 tisíc pracovních míst. To zasáhlo i prodejce, kteří zásobují zbožím milovníky luxusu z řad pracovníků těchto odvětví.

Vývoz švýcarských hodinek klesl za první polovinu letošního roku o 26 procent. Je to největší pokles poptávky za dvacet let. Naopak francouzský výrobce luxusního zboží Hermès hlásí za první pololetí zvýšení prodeje kožených výrobků o 28 procent.

Ženy jsou také zvyklejší vyrovnávat se během své kariéry se změnami a je pro ně snazší vyrovnávat se i s touto finanční krizí, řekla ředitelka marketingové agentury FrischCo Eva Kreienkampová. "Muži jsou po psychologické stránce krizí zasaženi víc než ženy. Kabelku si lze koupit z náhlého vnuknutí, klenot nebo hodinky ne," řekl Armando Branchini, generální tajemník italského sdružení výrobců luxusního zboží Altagamma.

Ale skupiny jako LVMH a Hermès neposiluje jenom touha po kabelkách. Těží také z vlastní rozsáhlé prodejní sítě, díky níž je pro ně snazší kontrolovat, co jde na odbyt. Výrobci hodinek naopak víc závisejí na prodejcích, kteří jim nepatří a kteří teď hledí snížit úroveň zásob a přibrzdili nové objednávky.

Luxusní hodinky stojí desetitisíce dolarů, v krizi se moc neprodávají.Kabelky a jiné kožené zboží je navíc cenově přístupnější než špičkové hodinky, upozorňuje analytik společnosti Kepler Capital Markets Jon Cox. "Luxusní hodinky mohou stát nejméně deset tisíc dolarů (180 tisíc korun) a prestižnější modely přes padesát tisíc (900 tisíc korun). Myslím, že 'měkká' luxusní kategorie se drží, protože je přece jenom cenově přístupnější," říká.

Prodejci říkají, že pokud jde o hodinky, držely se v posledních měsících nejlépe značky Omega, IWC a Cartier.

Foto: Profimedia, Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ