Chorvatsko dělí od členství v Evropské unii už pouze podpisy členských států, což by měla být jen formalita. Začíná se tedy připravovat na bruselské politické procesy, například vyšle do Evropského parlamentu dvanáct pozorovatelů, pseudoposlanců.
Osmadvacátým členem by se mělo Chorvatsko stát 1. července příštího roku, od kdy se naplno zapojí do rozhodovacího procesu. Tucet zástupců v europarlamentu si pak občané zvolí v doplňovacích volbách, ale rok a čtvrt předtím tam pozorovatelé (z mnohých se pak zajisté stanou kandidáti) mají za úkol vyšlapat cestičky a zahřát křesla. Úředními slovy řečeno, budou se účastnit parlamentní práce, ale nebudou smět hlasovat.
Datum jejich nástupu je ovšem poněkud úsměvné, ba bláznivé - a nikoli proto, že jde o prvního apríla. Aklimatizační pobyt jim začne velice zvolna, neb jde o neděli, píše list European Voice. Následující týden pak má europarlament v rozvrhu "vnější parlamentní činnost - týdny vyhrazené pro volební obvody", kdy v Bruselu či ve Štrasburku (oficiální sídlo europarlamentu, leč využívané jen pár týdnů v roce) potkáte jen málo europoslanců. Nota bene, když tento týden začínají Velikonoce. A další týden v rozvrhu jsou na pořadu jednání evropských stran, respektive skupin ("tj. prázdniny," glosuje European Voice). Až v úterý 17. se europoslanci scházejí ve Štrasburku na plenárním zasedání.
Pozorovatele vyberou zákonodárci v Záhřebu z vlastních řad podle výsledků voleb do chorvatského parlamentu - šest tak bude zasedat s evropskými socialisty, tři s lidovci, jeden s liberály a dva budou nezávislí. Prvního července dostanou status opravdových europoslanců, než si chorvatští občané zvolí regulérní zástupce; na tento mezičas jim bude suspendován mandát v chorvatském parlamentu, neboť tyto funkce jsou neslučitelné.
Kvůli přijetí Chorvatska budou instituce na přizpůsobení potřebovat 13,1 milionu eur (přes 325 milionů Kč), napsala chorvatská agentura Hina. Většina z toho připadne na parlament, například 1,2 milionu eur půjde na cestovní a každodenní výdaje pseudoposlanců, 2,5 milionu zase na překlady (chorvatština bude okamžitě čtyřiadvacátým oficiálním jazykem EU) a asistenční služby.