Západ jásá nad zatčením Karadžiče, nacionalisté hrozí
22.07.2008 12:16
První reakce na zadržení Radovana Karadžiče vyjadřují zadostiučinění a dokonce radost nad tím, že spravedlnost triumfovala - to hlavně u těch, kteří hrůzy bosenské války přežili. Srbská policie se připravovala na pravý opak: demonstranty a bitky v ulicích, jak to Bělehrad zažil při vyhlášení nezávislosti Kosova.
"Je to velmi důležitý den pro oběti, které čekaly na jeho zatčení více než deset let. Je to také důležitý den pro mezinárodní soudnictví, protože se jasně ukazuje, že nikdo není mimo dosah práva a že dříve nebo později všichni uprchlíci stanou před spravedlností," řekl vrchní žalobce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Serge Brammertz.
Bývalého vůdce bosenských Srbů Karadžiče, kterého žalobci ICTY viní z válečných zločinů včetně genocidy, zatkly srbské bezpečnostní složky v pondělí večer. Karadžić byl na útěku před spravedlností 13 let.
ČTĚTE TAKÉ: Srbové lapili Karadžiče. Tajili to tři dny?
Místopředseda české vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra přivítal zatčení Karadžiče jako skvělou zprávu. "Zločinec je konečně tam, kde má být, předveden, zatčen," řekl Vondra, který se dnes účastní jednání ministrů zahraničních věcí EU v Bruselu.
"Myslím si, že to výrazně posouvá srbské perspektivy směrem k Evropské unii," dodal Vondra s tím, že zadržení Karadžiče očekával až v září. To, že se tak stalo již nyní, je podle něho ukázkou toho, že nová srbská vláda skutečně vládne a cítí se silná.
"Tahle zpráva je pro mě obrovským zadostiučiněním. Nová vláda v Bělehradě usiluje o nové Srbsko, o novou kvalitu vztahů s Evropskou unií," řekl vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana.
"Blahopřejeme vládě Srbska a děkujeme lidem, kteří tuto operaci provedli, za jejich profesionalitu a odvahu," uvádí se v prohlášení Bílého domu.
"Po 13 letech jsme konečně dospěli k okamžiku pravdy. Myslím, že to do našich srdcí přináší určitý pocit usmíření, že nás to obrací směrem k budoucnosti," říká Munira Subašičová, matka, která při masakru ve Srebrenici přišla o dva syny.
"Stále tomu nemohu uvěřit," jásal nad Karadžičovým zadržením osmnáctiletý Zijah Sehić oslavující zprávu v ulicích bosenské metropole Sarajeva.
Ze srbské části Bosny ale podle očekávání žádné radostné reakce nezaznívají, vrcholní političtí představitelé se dosud oficiálně nevyjádřili. Většina Srbů dodnes považuje Karadžiče za hrdinu, což potvrdil i zástupce Srbské radikální strany Aleksandar Vučić. "Karadžić je srbský hrdina. Jeho zadržení vyvolá silný odpor. Je to splátka Evropské unii za to, že dostala tuhle novou vládu k moci," prohlásil.
ČTĚTE TAKÉ: V Bělehradu létají kameny, v Kosovu granáty
Na střety s demonstranty se připravila srbská policie. Do ulic Bělehradu a před budovu amerického velvyslanectví rozmístila těžkooděnce v obavách, že by se mohly opakovat nepokoje jako při vyhlášení nezávislého Kosova letos v únoru.
"Muž, který byl 12 let na útěku a kterého mělo zatknout NATO, byl zatčen, a to přímo srbskou vládou," řekl televizi CNN Richard Holbrooke, někdejší americký velvyslanec, který dojednal ukončení bosenské války z let 1992 až 1995. "Tenhle chlapík byl pro bosenské Srby někdo jako Robin Hood, když se 12 let vyhýbal zadržení a podněcoval opozici. Jeho odstranění ze scény obrovsky napomůže vytvoření stability."
"Když zazvonil telefon, věděla jsem, že se něco stalo. Jsem šokovaná. Zmatená. Přinejmenším teď víme, že je naživu," reagovala Karadžičova manželka Ljiljana.
"Čekali jsme 13 let a ztratili naději. Nyní víme, že spravedlnost existuje," uvedla Kada Hotičová, která přežila masakr ve Srebrenici, z jehož osnování je Karadžić obviněn.
"Právě mi řekl, že ti lidé mu ukázali policejní odznak a pak ho někam odvedli a drželi ho v místnosti. A tohle, co udělali, je absolutně proti zákonu," řekl Sveta Vujačić, Karadžičův právník v Srbsku.
Foto: Reuters, AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.