Německé letecké společnosti zpochybňují smysl zákazu letů nad Evropou. Lufthansa poukazuje na bezproblémové testovací lety, Air-Berlin kritizuje, že dosud nejsou k dispozici žádná spolehlivá data o oblaku prachu z islandské sopky.
Bezpečnostní orgány ale uzavření vzdušného prostoru prodloužily. Společnosti, jež se na zákaz letů dívají kriticky, jsou dvě největší ve Spolkové republice. Šéf Air-Berlin, Joachim Hunold, sdělil listu Bild Am Sonntag: "Uzavření vzdušného prostoru se děje výlučně na základě dat jedné počítačové simulace ve Vulcanic Ash Advisory Centre v Londýně."
Na základě těchto údajů vypočítává Německá meteorologická služba kontaminované, tedy vulkanickým prachem zasažené oblasti. Z těchto údajů pak vychází Letecké zabezpečení Německa (DFS) při vyhlašování, nebo naopak rušení zákazu letů.
Hunold zdůraznil, že v Německu ještě nevypustili ani jeden meteorologický balon, aby se zjistilo, kolik je v ovzduší vůbec sopečného prachu.
Lufthansa poukazuje na deset zkušebních letů velkokapacitního Boeingu 747 a Airbusu 340 z mnichova do Frankfurtu. "Naše stroje při nich vystoupaly až do výšky 24 tisíc stop, tedy osm tisíc metrů," sdělil koncernový mluvčí Klause Walther.
"Ve Frankfurtu stroje prozkoumali naši technici. Ani na oknech kokpitu, na vnějším plášti, ani na motorech nenašli sebemenší škrábanec," dodal mluvčí Lufthansy.
Walther řekl: "Kvůli zákazu letů, který spočívá výhradně na výpočtech počítačů, vznikají národnímu hospodářství miliardové škody. Proto pro budoucnost požadujeme, aby před zákazem letů byla k dispozici spolehlivá měření."
Také nizozemská společnost KLM nezjistila při zkušebním letu do výšky 13 tisíc metrů nic neobvyklého. Testovaly se i další letové hladiny. Pokud tento výsledek potvrdí další testy, chce KLM vypravit v neděli z Düsseldorfu do Amsterodamu sedm letadel.
Naopak čtvrteční letecké testy několika stíhacích letounů na severu Finska přinesly varování. Stíhačka typu F-18 Hornet se kvůli sopečnému popílku z islandského vulkánu dostala do velkých problémů poté, co prolétla mrakem sopečného prachu. Vulkanický prach připomínající "bramborovou mouku" pak při tání způsobeném vysokou teplotou zablokoval systém sání vzduchu.
Motory postiženého stroje jsou nyní podrobovány technické prohlídce. Žádnému z
pilotů se naštěstí nic nestalo.
Na webu se už v diskusích objevují spekulace, že u počátků zákazu letů stojí komplot a neochota části politiků zúčastnit se pohřbu polského prezidenta Lecha Kaczyńského. Nevyzpytatelné přírodní živly představují elegantní omluvu (výmluvu) do Katowic nepřijet.
Foto: Met Office England , Profimedia a ČTK/AP