Italské úřady nezjistily, že by záchranáři spolupracovali s převáděči lidí při záchranných operacích ve Středozemním moři, při nichž se přepravují uprchlíci a migranti v nebezpečí na italské území, uvedl v italském Senátu sicilský prokurátor Francesco Paolo Giordano.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Podle něho nejsou nevládní organizace vedoucí záchranné operace příliš ochotné s italskými úřady spolupracovat, což ale přisoudil "ideologické nevraživosti". Zdůraznil nicméně, že nikdy nekladou překážky státním orgánům v přístupu k zachráněným běžencům a přistěhovalcům, pokud je například chtějí vyslýchat.
V Itálii pokračuje polemika kolem role záchranářů poté, co jiný sicilský prokurátor, Carmelo Zuccaro, obvinil některé z nich, že pomáhají v nezákonné aktivitě pašerákům migrantů přes Středozemní moře. Zuccaro vede od února útvar, který vyšetřuje podezření, že převáděči si nevládní organizace platí. Zuccaro naposledy ve čtvrtek řekl, že někteří záchranáři mohou přímo od pašeráků dostávat finanční odměnu.
Činnost záchranářů ale kritizuje také evropská pohraniční agentura Frontex, podle níž libyjským pašerákům migrantů jejich nezákonné aktivity přinejmenším usnadňují.
Organizace jako je Save the Children, Proactiva Open Arms a SOS Mediterranée taková obvinění odmítly a zdůraznily, že jejich jediným cílem je záchrana lidských životů.
Velitel operace EU zaměřené proti převáděčům Enrico Credendino před měsícem prohlásil, že nevládní organizace jsou pro migranty "zvacím" faktorem. Jejich lodě prý dnes čekají na uprchlíky plavící se na chatrných člunech jen těsně za hranicemi libyjských vod.
Italské populistické Hnutí pěti hvězd, které v současné době vede italské průzkumy veřejného mínění, nazvalo záchranáře "taxislužbou" pro migranty.