V rámci programu přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka převzaly ostatní země Evropské unie v prosinci a lednu 3813 osob, celkový počet tak dosáhl 11 966. Plyne to z nejnovějších údajů, které ve středu zveřejnila Evropská komise. Po více než roce existence dvouletého plánu tak nebyla z předpokládaného počtu 160 tisíc lidí do jiných zemí unie přesunuta ani desetina.
První místopředseda komise Frans Timmermans poznamenal, že přes zvyšující se závazky zemí i každoměsíční počty přerozdělených, není rychlost dostatečná, především vzhledem k situaci uprchlíků v Řecku. "Děláme, co můžeme, abychom pomohli zlepšit řeckým úřadům podmínky," poznamenal. Pokud tamní situaci ostatní státy unie kritizují, měly by právě v relokacích žadatelů udělat více.
Úspěšná migrační politika podle něj nemůže být složena jen z lepší ochrany hranic, snahy zlepšit situaci v krizových oblastech a boje s převaděči. "Pokud vynecháte prvek solidarity mezi členskými státy, ostatní nestačí," myslí si Timmermans.
Přímo z krizových zemí, v posledních týdnech hlavně z Turecka, Jordánska a Libanonu, ale bylo do unie přesídleno už 13.968 z dohodnutých 22.504 osob s nárokem na mezinárodní ochranu. Útočiště našli ve 21 zemi EU, včetně České republiky. Bylo mezi nimi také 487 syrských uprchlíků z táborů v Turecku.
Program má zajistit legální cestu do Evropy pro ty, kdo mají právo na mezinárodní ochranu, a v členských zemích vyvolává méně kontroverzí než program "přerozdělování uprchlíků podle kvót".
V něm byl v prosinci relokován rekordní počet osob jak z Itálie (764) tak z Řecka (1162), v lednu pak z Itálie 551 a z Řecka 1131 lidí.
Negativní postoj především východoevropských zemí k tomu přerozdělování žadatelů o azyl se ale nemění. Evropská komise ale podle Timmermanse nehodlá v této chvíli státy k plnění závazků tlačit právní cestou. Na přerozdělení se země EU dohodly přes odpor Česka a některých dalších středo a východoevropských zemí.
"Mohli bychom začít řízení (pro porušení unijních pravidel), ale mám vážné pochyby, že by to v krátké době nějak uprchlíkům pomohlo. Můžeme to dát k soudu a členský stát stejně po celou dobu neudělá nic," poznamenal.
Komise se podle něj v této otázce snaží chovat pragmaticky a na členské země tlačit především v politické rovině přes to, že na zahájení příslušné právní procedury má právo. "Je nefér to nechat jen na Řecku a Itálii, myslím, že odpovědnost za to, co se země rozhodly udělat, by měla být kolektivní," dodal.
V prosinci 2016 komise vyzvala členské státy, aby své úsilí o přerozdělování zvýšily a měsíčně relokovaly celkem 1000 osob z Itálie a 2000 z Řecka.