Dcera bývalého bulharského ministra dostlala loni od štědré Unie sedm set tisíc euro. Další milionové dotace putovaly na účty podniků, které nemají se zemědělstvím nic společného, jako je kluziště, klub harmonikářů či nizozemské letiště.
Galina Dimitrova Pejčeva-Mitevová je sedmadvacetiletá dcera Dimitara Pejčeva, bulharského viceministra zemědělství, který byl až do července 2009 zodpovědný za nakládání s evropskými fondy. V rámci Společné zemědělské politiky Evropské unie dostala minulý rok sedm set tisíc eur (17,5 milionu korun), zjistila dánsko-britská nevládní organizace Farmsubsidy.org.
ČTĚTE TAKÉ: Evropská unie podporuje bizarnosti. Zaplatí i dovolenou
Poslanci přiklepli zemědělcům 1,5 miliardy korun
Ministrova dcera vlastní několik obchodních společností, v některých z nich jsou partnery její rodiče, ale evropské peníze dostala jako soukromá osoba. Štědřejší dotaci nedostal žádný bulharský „zemědělec".
Skupina novinářů a počítačových odborníků sdružená v organizace Farmsubsidy.org sesbírala data ze všech 27 států Unie. Podle evropské legislativy z roku 2008 musí zveřejňovat, kdo a jaké částky na zemědělské dotace obdržel. Každý rok se rozděluje celkem 55 miliard eur (1,375 bilionu korun).
Mezi další podivné příjemce dotací patří švédský harmonikářský klub (59 585 eur, 1,5 milionu korun), dánská herna na biliár (31 515 eur, 788 tisíc korun), holandské kluziště (162 444 eur, přes čtyři miliony korun) či dokonce letiště Schipol (98 864 euro, 2,47 milionu korun). Kromě pádu letadla na pole poblíž letadla, při kterém loni zahynulo devět lidí, při tom nemá letiště se zemědělskou činností nic společného.
„Pokud se podíváte na dané předpisy, v rámci Společné zemědělské politiky se rozdávají i peníze určené na rozvoj. Ale pokud přemýšlíme o budoucím směřování tohoto systému, měly bychom také vyřešit, proč jsou zemědělské fondy posílány letištím a zábavním klubům," řekla serveru EUobserver dánská novinářka a spoluzakladatelka Farmsubsidy.org Brigitte Alfterová.
Dotace pro mrtvé i dítě
Dotace putovaly také ke dvěma stoletým Švédům, kteří jsou mrtví (nedá se nicméně vyloučit, že o dotace žádaly před smrtí, a k jednomu čtrnáctiletému dítěti.
Série transakcí také nepřekročila hodnotu jednoho eura. „Dá se předpokládat, že administrativní náklady spojené s těmito skromnými dotacemi výrazně převyšuje jejich hodnotu," uvedla nevládní organizace v prohlášení.
Na druhou stranu 1 212 lidí a společností dostalo více než milion eur. Většina těchto rekordních příjemců je v Německu a Francii. Na vrcholu žebříčku jsou producenti banánů z francouzských zámořských departmentů, cukrovary a mlékárny.
Organizace upozornila na to, že některé země - Rakousko, Kypr, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Malta, Nizozemí, Portugalsko a Slovensko - výzkum značně zkomplikovalo tím, že čísla zveřejnily v zakódovaném formátu, k jehož přečtení je třeba speciální software.
Představitel Evropské komise případ uvedl, že dcera ministra možná dostala dotace právem: „Je to případ pro bulharské úřady. Pokud vlastní nějaká pole, možná na tom není nic špatného. Ale rozhodně může jít o střet zájmů."
Ilustrační foto: Jan Zatorsky, Profimedia, WIkimedia Commons