Ženy jsou k životnímu prostředí pozornější a znečišťují ho méně než muži. Uvádí se to ve zprávě Fondu OSN pro otázky populace. Fond však podotýká, že studií na toto téma je málo a že šetrnější přístup žen může být také důsledkem chronické hospodářské a sociální nerovnosti, která jim brání v tom, aby plně užívaly stupně rozvoje svých zemí.
S odvoláním na průzkum Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj zpráva uvádí, že v průmyslových zemích mají ženy větší sklon k nákupu ekologicky šetrnějších výrobků a k recyklaci odpadu.
I některé studie ze Spojených států potvrzují, že ženy nakupují "zelené výrobky" raději než muži. Australská studie z loňského roku zase konstatovala, že ženy a dívky "se víc starají o různé aspekty podnebních změn".
V průmyslově rozvinutých i v rozvojových zemích má činnost žen menší dopad na atmosféru (než činnost mužů), píše se dále ve zprávě s odvoláním na badatele ze severských zemí. Vyplývá to prý hlavně z toho, že muži častěji než ženy jezdí autem a létají letadly.
To je však patrně důsledek spíš nerovného přístupu k ekonomickým zdrojům než vůle žen šetřit životní prostředí. Na straně druhé se ale ženy často zbytečně dlouho myjí a sprchují, takže spotřebovávají při hygieně mnohem více životadárné vody.
Kromě toho spotřeba masa, jehož výroba je energeticky náročná, je ve vyspělých zemích vyšší u mužů než u žen. V Dánsku je to například v průměru 139 gramů denně u mužů, ale jen 89 gramů u žen. Ženy prý také jedí v poměru ke své váze méně než muži a navíc v některých zemích často drží dietu kladoucí důraz na zeleninu.
Foto: Profimedia