Šest milionů nestačilo
Židů jsem zabil málo, posteskl si Eichmann
05.04.2011 19:11
Německo odtajnilo nahrávku z exilu, na níž organizátor holocaustu Adolf Eichmann lituje, že se v rámci "konečného řešení" nepodařilo vyvraždit všechny Židy a Romy.
Rozhovor se odehrál někdy v průběhu padesátých let na předměstí Buenos Aires, kde Eichmann vystupoval pod jménem Riccardo Klement.
V Argentině se Eichmann živil jako mechanik automobilky Mercedes-Benz a udržoval čilé styky s bývalými nacisty, kterým režim Juana Peróna nabídl útočiště.
Vedení třetí říše svěřilo Eichmannovi úlohu hlavního logistika holocaustu. Pilný úředník pak pečlivě organizoval transporty Židů do vyhlazovacích táborů. Na konci července 1941 nařídil v koncentračních táborech přednostně vyvraždit židovské děti.
Po válce utekl do Argentiny, kde byl v okruhu nacistické emigrace vyhledávanou postavou. Pod vlivem alkoholu se Eichmann svou dřívější úlohou občas chlubil.
"Nebyl jsem jenom někým, kdo plní rozkazy. Takový hlupák jsem nebyl. Já byl součástí myšlenkového procesu," svěřil se nizozemskému novináři Willemu Sassenovi, který si rozhovory nahrál.
Alkohol mu rozvázal jazyk
Sassen býval členem Waffen-SS a nacista Eichmann ho pozval na skleničku k sobě domů na předměstí Buenos Aires. Během rozhovoru se "společensky uvolněný" Eichmann pustil se do hodnocení výsledků své někdejší práce. Zalitoval, že se mu v Evropě nepodařilo vyvraždit všechny Židy a Romy. "Nedělali jsme svou práci dost dobře, dalo se toho zvládnout daleko víc," uvedl.
Patnáct let po válce Eichmanna vypátrali agenti Mossadu a unesli ho do Izraele. Během následného procesu v Jeruzalémě tvrdil, že jen plnil rozkazy a byl pouhou součástkou v byrokratické mašinerii. Izrael ho nicméně odsoudil k trestu smrti za zločiny proti lidskosti a v roce 1962 byl oběšen.
Nahrávky z Argentiny se půl století skrývaly ve spolkovém archivu v Koblenzi. S blížícím se výročím Eichmannova procesu si vydání dokumentů vymohla argentinská novinářka Gabriele Weberová.
Z téměř tří a půl tisíce stran dokumentů vyplývá, že německá tajná služba o Eichmannově úkrytu věděla celých osm let před jeho únosem do Izraele.
1