Ztuhla mi krev v žilách, líčí autorka fotky utopeného kluka

Zahraničí
3. 9. 2015 10:41
Turecký policista odnáší tělo utopeného chlapce.
Turecký policista odnáší tělo utopeného chlapce.

Tragicky skončila cesta skupiny Syřanů, kteří se ve dvou člunech vydali z tureckého poloostrova Bodrum na řecký ostrov Kos. Jedno z plavidel se potopilo, zemřelo osm lidí včetně dvou dětí, pět osob se podařilo zachránit a po dalších dvou turecká pobřežní stráž pátrá. Naděje na jejich nalezení jsou prý už minimální.

Při nehodě dalšího člunu zemřely tři děti a žena, dalším dvěma lidem se podařilo doplavat ke břehu díky záchranným vestám.

Fotografie utonulého chlapce ležícího v písku tureckého pobřeží začala obíhat sociální sítě pod heslem "lidskost vyplavená na břeh" a vzbudila řadu emotivních reakcí. 

Světová média napříč zeměmi informují o tragické události, při které zahynulo několik syrských uprchlíků. Co víc, fotografie malého utopeného chlapce, kterého vyplavilo moře, vyvolává stále více otázek, jak řešit uprchlickou krizi. Snímky chlapečka ležícího tváří dolů na břehu zaplavily sociální sítě a titulní stránky evropských deníků.

Chlapec byl identifikován jako Ajlan Kurdí a byl jedním z 12 Syřanů, kteří utonuli, když se ve středu potopily dva čluny, na nichž mířili do Řecka. Mezi mrtvými je 35letá Syřanka a její dva synové Ajlan a Kalib. Manžel ženy a otec dětí Abdalláh byl nalezen na břehu napůl v bezvědomí. Jde o kurdskou rodinu, která je podle syrských novinářů na útěku od roku 2012.

Abdalláh vypověděl, že kapitán kvůli vysokým vlnám zpanikařil a skočil do moře, plavidlo se později převrátilo. Řekl, že se snažil držet děti a ženu, ale vlny je od sebe odtrhly; synům prý navlékl záchranné vesty, ze kterých ale po pádu do vody vyklouzli. "Moje děti byly nejkrásnější na světě, byly úžasné. Každé ráno mě budily, aby si se mnou hrály. Nyní jsou všechny pryč," řekl. Těla ženy a dětí chce nyní převézt do syrského Kobani.

Policie v Turecku zatkla čtyři syrské převáděče, kteří zřejmě vypravili oba čluny. Podle Reuters je jedním ze zadržených i kapitán. Byli dopadeni v Bodrumu, když se pokoušeli nastoupit na loď. Turecké úřady je viní z nelegální přepravy uprchlíků z Turecka do Řecka.

Autorem snímků, které vyvolaly mimořádný ohlas, je turecká fotografka Nilüfer Demirová. "Když jsem tříletého Ajlana Kurdího viděla, ztuhla mi opravdu krev v žilách. V tu chvíli jsem nebyla schopná ničeho," řekla. "To jediné, co jsem pro něj mohla učinit, bylo nechat vyslyšet jeho křik, křik jeho těla ležícího na zemi," uvedla s tím, že to byl důvod, proč spoušť fotoaparátu zmáčkla. "O sto metrů dál ležel jeho bratr Kalib," dodala.

Fotografie malého Ajlana se objevila prakticky na všech titulních stránkách britských deníků i v řadě dalších zemí

Maličká oběť lidské katastrofy, stálo na titulní stránce britského listu The Daily Mail s fotografií odnášeného dítěte. Šokující, krutá realita evropské uprchlické krize, nazval svůj článek The Guardian opět se snímkem Turka s chlapcem v náručí. Italská La Repubblica fotografii doplnila textem Fotografie, která otřese světem.

"Jestliže tento působivý snímek těla mrtvého syrského dítěte vyplaveného na pláž nezmění přístup Evropy k uprchlíkům, co tedy?" napsal k obrázku britský The Independent. "Co je moc, to je moc. Tyto snímky jsou děsivé. Jsou probuzením, které David Cameron potřebuje," řekl Independentu vůdce britských liberálních demokratů Tim Farron s poukazem na politiku premiéra Camerona.

Debata o novinářské etice

Americký list The New York Times upozornil na středeční debatu o novinářské etice, kterou snímek mrtvého dítěte vyvolal. Redakce některých listů byly proti tomu šokovat čtenáře, zatímco mnoho novinářů zastávalo názor, že je třeba veřejnost informovat o důsledcích války a o politice, která uprchlíkům ztěžuje získat azyl v Evropě. V Británii debata skončila shodou, že fotografie bude na titulních stranách a že listy budou vyzývat premiéra k akci. Americké listy chtěly snímek otisknout, avšak redakce se lišily v tom, do jaké míry má být fotografie drastická. Některé odmítly publikovat záběr, na němž je částečně vidět tvář ležícího dítěte.

V kanadském Vancouveru žije Abdalláhova sestra Teema, která emigrovala do Kanady před 20 lety. Kanadskému listu National Post řekla, že rodina prchla do Turecka a snažila se dostat do Kanady prostřednictvím soukromého sponzora. Požádala prý o azyl, ale kanadské úřady žádost v červnu zamítly s tím, že vyřizování z Turecka je příliš komplikované. "Chtěla jsem je sponzorovat a přátelé a sousedi mi pomáhali s bankovním účtem. Nedokázali jsme je ale dostat sem, proto se ocitli na tom člunu. Platila jsem jim nájem bytu v Turecku, ale se Syřany tam jednají strašně," sdělila příbuzná.

Podle National Post se Kanada a Turecko delší dobu přou kvůli uprchlíkům, kteří se pokoušejí dostat z Turecka do Kanady. Syrští Kurdové často nemají pasy, protože syrská vláda jim je nevydává. Mají proto problém s registrací jako uprchlíci OSN a zároveň jim turecká vláda jako nezaregistrovaným uprchlíkům bez pasu odmítá vydat výjezdní víza..

Autor: - red -, ČTK Foto: snn.bz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ