Ne právě šťastný příměr předního bavorského politika vzbudil nelibost v řadách vyhnanců. Šéf frakce CSU v bavorském zemském parlamentu Georg Schmid dal tureckým přistěhovalcům za příklad zdařilou integraci sudetských Němců. Ti ale s „přivandrovalými muslimy" nechtějí mít nic společného.
Člen Křesťanskosociální unie (CSU), jenž si za své úsilí o nejtvrdší protikuřácký zákon ve Spolkové republice vysloužil přezdívku „železný Georg", zažívá krušné chvilky.
„Po druhé světové válce se například Svobodnému státu (Bavorsko) podařilo, že vyhnanci se stali sebevědomými Bavory se sudetoněmeckými kořeny," uvedl Georg Schmid v jednom tiskovém prohlášení. A dodal: „Proč by to nebylo možné v 21. století s Turky?"
S tímto příkladem ale poslanec CSU u vyhnanců z Čech a Moravy tvrdě narazil.
Sudetoněmecké krajanské sdružení (Sudetendeutsche Landsmaschaft, SL) odmítá jako nevhodné přirovnání vyhnaných sudetských Němců k přistěhovalým muslimům, s nímž přišel Georg Schmid..., praví se v prohlášení zaslaném vedením landsmanšaftu médiím.
„Sudetští Němci byli - stejně jako Dolno- a Hornoslezané, Východo- a Západoprusové... - německými státními příslušníky," vysvětluje šéfovi parlamentní frakce CSU tiskové oddělení SL.
Němci vyhnaní ze své původní vlasti nejsou „žádní migranti" ve smyslu cizineckého zákona, dodává jejich krajanské sdružení.
„Sudetské Němce jsem přirozeně nechtěl rozhněvat. To je přece absolutní nesmysl," řekl onlinovému vydání předního německého magazínu Spiegel poslanec Schimd. Chtěl prý jen ocenit jejich činorodost a excelentní výkony při budování poválečných Bavor.
Měl to být pozitivní příklad, ale asi to bylo „nesrozumitelně formulováno" vysvětluje Schmid.
Přistěhovalectví Turků a vyhnání sudetských Němců nelze podle Schmida historicky srovnávat. Zatímco sudetští Němci svou vlast opustit museli, příchod tureckých občanů oproti tomu spočívá „na perspektivě lepších životních podmínek než v jejich vlasti".
Pro CSU je celá záležitost tím trapnější, že sudetští Němci jsou nejvěrnějšími členy křesťanských sociálů a jejich spolehlivými voliči. Po druhé světové válce našlo v Bavorsku nový domov zhruba milion sudetských Němců; vedle Starobavorů, Franků a Švábů bývají označování za čtvrtý bavorský kmen.
CSU se už tradičně označuje za jejich patrona. Bývalý předseda strany a bavorský premiér Edmund Stoiber nevynechal ani jedno z každoročních setkání Sudetoněmeckého landsmanšaftu a pravidelně na něm pranýřoval bezpráví spáchané na sudetských Němcích, připomíná Spiegel Online.
Foto: Profimedias, CSU a SL