Na rozmanitost slovenské kultury se zaměřili organizátoři letošního 14. ročníku festivalu Duhový Pride Bratislava, který je ve slovenské metropoli každoročně největší veřejnou akcí komunity LGBT+. Dnešní shromáždění či kulturní program na náměstí u sídla úřadu vlády ovlivnilo nedávné zpřísnění podmínek konání demonstrací a informace policie o odhalení komunikace blíže neupřesněné skupiny lidí o plánovaní teroristického útoku na Duhový Pride. Konzervativní občanští aktivisté na jiné místo v Bratislavě podobně jako v minulosti svolali průvod za takzvanou tradiční rodinu.
Slovensko na rozdíl od některých jiných zemí včetně Česka například nezavedlo ani registrovaná partnerství párů stejného pohlaví a někteří politici v zemi se vymezují vůči komunitě či tématům LGBT+.
"Kultura má možnost nás sbližovat. Slovenská kultura patří všem, kteří tu žijí, a je jedno, z jaké jsou sexuální, národnostní nebo jiné menšiny. Máme zde různé zástupce kultury, i romské, maďarské a taky queer," řekla ČTK spoluorganizátorka festivalu Nataša Jurčová Findrová. Při letošním ročníku akce pořadatelé vsadili na heslo "I queer kultura je slovenská kultura", přesný časový harmonogram festivalu z bezpečnostních důvodů dopředu nezveřejnili.
V poledne při zahájení festivalu se prostor před pódiem zaplňoval jen pozvolna, někteří účastníci přinesli duhové vlajky, které jsou symbolem sexuálních a genderových menšin. Na pořádek na místě akce a v jejím okolí dohlížely desítky policistů a pracovníků bezpečnostní služby, kteří u vstupu na festival nahlíželi do batohů návštěvníků.
Akci podpořili někteří liberálně orientovaní slovenští politici, ale také například velvyslanectví Spojených států na Slovensku.
"Společnost se mnohem více otevřela queer lidem, ale co se týče legislativních práv, stále zápasíme o základy, jako jsou registrovaná partnerství. Oproti jiným státům v Evropské unii jsme pozadu," řekla Jurčová Findrová.
Duhový Pride je jednou z prvních větších akcí, kterou poznačilo zpřísnění podmínek konání shromáždění na Slovensku. Příslušný zákon, který začal platit v polovině července, prosadila vládní koalice v reakci na květnový atentát na premiéra Roberta Fica. Nově tak nejsou shromáždění povolena například v okruhu 50 metrů od místa jednání vlády; část tohoto pásma zasahuje do náměstí Svobody, kam byl svolán Duhový Pride a kde se dříve konaly také protivládní demonstrace. Novinka poznačila hlavně plánovaní trasy průvodu ulicemi Bratislavy, který je tradičně součástí Duhového Pridu.
Slovenská policie po čtvrtečním oznámení ohledně odhalení komunikace blíže neupřesněné skupiny o možném útoku na Duhový Pride zase oznámila posílení své činnosti v souvislosti s touto akcí. Podle listu Sme policie v případu ale nikoho neobvinila.
Na stejný den jako Duhový Pride už tradičně svolali svou vlastní akci do Bratislavy zastánci takzvané tradiční rodiny. "Rodina je skutečně úžasná a výjimečná, neboť se v ní rodí a nejlépe vychovávají děti. Nic není tak výjimečného a žádné jiné přátelské vztahy se rodině založené manželstvím muže a ženy nevyrovnají," napsali organizátoři 12. ročníku průvodu pod názvem Hrdí na rodinu.
Současní vládní politici na Slovensku, kde se většina obyvatel hlásí ke katolické církvi, se podobně jako část opozice staví k případnému posílení práv komunity LGBT+ spíše odmítavě. Již čtyřnásobný premiér Fico dříve tento týden v souvislosti s Duhovým Pridem hovořil o lidech, kteří "nevědí, co jsou, nebo nevědí, co se sebou". Už loni tvrdil, že téma LGBT+ není pro Slovensko prioritní levicové téma. Dříve se kriticky ohledně témat LGBT+ vyjádřila současná slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová, která opakovaně obhajovala tradiční slovenskou kulturu.