Florida sčítá škody po hurikánu Milton, 16 lidí zemřelo, tisícovku zachránili
11.10.2024 19:43
Na Floridě dnes pokračují záchranné práce a sčítání škod po čtvrtečním přechodu hurikánu Milton, který vyvolal ničivá tornáda, záplavy a zanechal miliony lidí bez elektřiny. Podle amerických médií úřady potvrdily nejméně 16 obětí, očekává se však, že jejich počet s dalším prohledáváním trosek a zaplavených míst poroste. Záchranným týmům se podařilo dostat do bezpečí téměř tisícovku lidí, uvedla stanice CNN.
Západní pobřeží Floridy jižně od města Tampa zaznamenalo nejprudší deště za desítky let, které zaplavily ulice mnoha měst a obcí. V některých místech jako je St. Petersburg spadlo přes 400 milimetrů srážek během jediného dne a byly překonány historické rekordy. Zaplaveny byly stovky domů, další stovky budov poničila tornáda. Finanční analytici citovaní americkými médii soudí, že pojišťovny může krytí škod stát až 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun).
Extrémní srážky, jaké přinesl Milton, v důsledku člověkem způsobeného oteplení klimatu hrozí zhruba dvakrát častěji, uvedl v dnešní analýze mezinárodní vědecký tým World Weather Attribution, který se snaží odhadovat roli klimatických změn v konkrétních extrémech počasí. Také soudí, že vítr je dnes při silných hurikánech, jakým byl Milton, asi o deset procent silnější, než by byl bez vlivu lidstva na klima.
Klimatologové již delší dobu varují, že tropické bouře v Atlantiku jsou kvůli emisím skleníkových plynů čím dál silnější. Guvernér Floridy Ron DeSantis nicméně na čtvrteční tiskové konference tyto závěry odmítl a přirovnal je ke konspiračním teoriím o tom, že hurikány jsou uměle vytvářené. "Máte to na obou stranách. Někteří lidé si myslí, že tohle může udělat vláda. Jiní si myslí, že je to všechno kvůli fosilním palivům," prohlásil.
Bez proudu dnes na Floridě zůstávají zhruba dva miliony odběratelů z více než tří milionů, kteří přišli o elektřinu zejména kvůli zatopeným transformátorům nebo větrem zničeným stožárům.
Elektrický proud je příčinou smrti dosud poslední potvrzené oběti, kterou je muž, jenž v okrese Orange při odklízení trosek šlápl na spadlý drát. Zemřela také žena z Tampy, na niž spadla větev zlomená větrem několik hodin po přechodu hurikánu. Převážná část obětí zemřela v troskách domů zničených některým z desítek tornád, která Milton provázela. Celkem šest mrtvých je v okrese St. Lucie na východě Floridy, kde tornáda zničila komplex mobilních domů, v nichž žili senioři. Další čtyři mrtvé hlásí okres Volusia, z toho dva v domech, na něž spadly stromy.
Stovky ohrožených lidí se však záchranným týmům pracujících dnem i nocí podařilo dostat do bezpečí. Je mezi nimi například žena z města Lakeland, která se svými čtyřmi dětmi v zatopeném domě čekala na záchranu sedm hodin. Média zaujal i příběh muže, s nímž se při bouři převrátila loď a záchranářský vrtulník jej objevil přes 35 kilometrů od břehu poté, co strávil noc ve vodách Mexického zálivu na víku od chladícího boxu. V okrese Hillsborough zase vytáhli z vody 14letého chlapce, který se držel nad hladinou díky troskám dřevěného plotu.
Milton udeřil ve středu večer u města Sarasota a během několika hodin prošel Floridou ze západu na východ, poté území jihovýchodního státu opustil a zamířil nad oceán. Když bouře dorazila nad pevninu, měla sílu hurikánu třetí kategorie z pětistupňové škály, při odchodu byla na prvním stupni. Jeho dopad byl díky některým příznivým okolnostem menší, než se úřady původně obávaly; největší přílivová vlna nakonec nezasáhla hustě osídlený záliv Tampa Bay.
1