Nespokojení turisté se po návratu z dovolené dokážou s cestovními kancelářemi a jinými subjekty soudit kvůli lecčemu. Jejich stížnosti na nejrůznější nedostatky mohou být oprávněné, ale i těžko pochopitelné až směšné. Do kategorie kuriózních by mnozí asi zařadili i reklamaci turisty, kterého v Egyptě urazilo hajlování. Leč soud rozhodl jinak.
Jistému německému turistovi se nelíbilo, že v hotelu, kde bydlel, předvedli dva tamní animátoři hitlerovský pozdrav. Šlo vlastně o vtip v předposlední den jeho pobytu, kdy animátoři k obveselení rekreantů napodobovali typické pozdravy z různých zemí.
Přitom došlo i na Němce a časy třetí říše. Chlapíci si hezky po nacistickém způsobu zamašírovali, přitom zvedli ruku a zvolali "Heil". "Bylo to nejen nepříjemné, ale coby Němec jsem se cítil jako nevítaný host," argumentoval stěžovatel u soudu.
Dotčený turista žádal vrácení čtvrtiny z ceny 689 eur, kterou za osmidenní zájezd do Šarm aš-Šajchu zaplatil. K tomu chtěl 500 eur jako odškodné za zkaženou radost z dovolené.
Svým způsobem citlivou kauzu nakonec soudkyně v Mnichově vyřešila vpravdě šalamounsky. Žalující straně sice přisoudila finanční náhradu, ale jen ve výši 34,45 eur. Turistovu chtivost odkázala do patřičných mezí.
Podle jejího zdůvodnění nebyl nešťastný skeč s hajlováním tak závažný, aby mu zkazil celou dovolenou.
Stanovila tedy, že muži přísluší snížení ceny za pobyt o dvacet procent za dva dny. Konkrétně za dva poslední dny pobytu u Rudého moře. Rozsudek je pravomocný.
To ale není vše. Nespokojený turista ještě žádal odškodnění ve výši deseti procent z ceny zájezdu za to, že jednoho dne zmizela podložka, kterou měl na lehátku, jež obvykle používal. Prý ji dostal někdo jiný. Ani s tím ale neuspěl. Podložka patřila podle soudu hotelu, který neměl povinnost ji hostům poskytovat.