Hladiny několika rakouských řek dramaticky stoupají a řada toků se už kvůli vytrvalému dešti vylila z břehů. Nejhorší je situace ve spolkové zemi Dolní Rakousy, kterou úřady vyhlásily za oblast zasaženou živelní pohromou. Při zásahu tam přišel o život jeden z hasičů. Uzavřena byla západní železniční trať a dálnice, některé silnice jsou zaplavené a částečně byl pozastaven provoz na dvou linkách metra ve Vídni, uvedla dnes agentura APA.
"Bohužel při povodňové operaci už zemřel jeden hasič," řekla na tiskové konferenci hejtmanka Dolních Rakous Johanna Miklová-Leitnerová. Vyjádřila lítost nad ztrátou života. Případ se stal v okrese Tulln, kde hasič při pumpování vody uklouznul ze schodů a zemřel.
Vyhlášení oblasti postižené pohromou dává úřadům rozšířené pravomoci, například nařízení evakuace. "Situace se kvůli masivním srážkám v celé spolkové zemi nadále zhoršuje," řekl už dříve náměstek hejtmanky Dolních Rakous Stephan Pernkopf. V příštích hodinách se očekává dalších 50 milimetrů srážek.
V rakouském hlavním městě se vylila z břehů řeka Vídeňka a zaplavila několik nábřeží a domů v části Penzing. Lidé z oblasti byli podle hasičů evakuování v časných ranních hodinách. K některým budovám se lze dostat pouze na člunech. Ve třech vídeňských okresech byly přerušeny dodávky elektrické energie a hasiči se snaží zabránit bariérami v průniku vody do níže položených prostor metra. Uzavřeno bylo několik silnic včetně dálnice A1, která vede z Vídně do Lince.
Vídeňský starosta Michael Ludwig uvedl, že Vídeňka je na úrovni stoleté vody. Hladina této běžně malé říčky už podle něj sice začala klesat, v pondělí se ale čekají další srážky, které mohou způsobit nové záplavy.
Dolní Rakousy už si vyžádaly pomoc hasičů z jiných spolkových zemí a rovněž asistenční misi rakouských ozbrojených sil. Na některých místech hrozí i sesuvy půdy, protože hlína je podmáčená a podle zemských úřadů se dá předpokládat, že četné vesnice nebudou v příštích hodinách dosažitelné po souši, respektive že přístup do nich bude obtížný.
Přes noc bylo v Dolních Rakousích povoláno 1159 hasičských jednotek ke 4490 zásahům. Na 1100 budov bylo dosud evakuováno. Hasiči se podílejí především na vyprošťování lidí z budov nebo vozidel, odčerpávání vody a odstraňování škod způsobených bouřemi. Povoláni byli do Dolních Rakous i z dalších spolkových zemí. V několika obcích byli lidé v ulicích blízko řeky vyzváni, aby opustili své domovy.
Zvláště nebezpečná je situace kolem řek Kamp a Kremže (Krems), které se vlévají do Dunaje. Nádrž Ottenstein, která je na Kampu, je už téměř po okraj naplněná a očekává se, že přeteče. Na řece Dyji (Thaya) v okrese Waidhofen byla překročena úroveň stoleté vody. Kritická začala být odpoledne také situace také ve spolkové zemi Burgenland, kde se hrozí vylít z břehů řeka Litava (Leitha).
Rakouská železniční společnost ÖBB pozastavila vlakovou dopravu na úseku dlouhém 25 kilometrů, který vede podél Dunaje, a to mezi městy Amstetten a St. Valentin. Vlaky nahradily autobusy.