Měl to být další viditelný krok na cestě demokratizace Afghánistánu. Nebyl. Na čerstvé parlamentní volby pod Hindúkušem padl temný stín četných volebních stížnosti a dojem mnoha Afghánců, že jde opět o podvod. Podobně jako při loňských prezidentských volbách.
Jejich "vítězi", usvědčenému volebnímu manipulátorovi Hamídu Karzáímu, ale Západ nakonec stejně požehnal.
Konečné výsledky hlasování by měly být známy až na sklonku října, ale afghánské úřady ve čtvrtek zveřejnily první částečné výsledky parlamentních voleb. Jde o provincii Pandžšírské údolí, jež patří ke klidnějším regionům.
Po sečtení 67 procent hlasů jsou již známa jména dvou místních poslanců, kteří s největší pravděpodobností usednou v parlamentu. První předběžné výsledky pro celou zemi jsou očekávány začátkem příštího měsíce.
V zemi se zatím množí obvinění z volebních podvodů. Ústřední volební komise obdržela celkem 1496 stížností. Afghánská média v minulých dnech hovořila až o třech tisících stížností, z nichž asi 1600 dorazilo už před samotným hlasováním. Podle pozorovatelů nefungovalo mnoho opatření, jež měla zamezit podvodům.
Hlas za patnáct babek
Někteří voliči prý dokázali smýt z prstů speciální inkoust, který měl zabránit opakovanému hlasování. V některých oblastech byly používány falešné volební průkazy nebo do uren házely hlasy i děti.
Z celé země přicházejí až absurdně znějící historky o tom, jak se manipulovalo s volebními hlasy a lístky. Jeden afghánský reportér hlásil, jak lidé prodávali před místnostmi svůj hlas za 15 dolarů i méně.
V jedné škole v Kundúzu, nedaleko základny německého bundeswehru, se v místnosti zamkli dva volební komisaři a dvě hodiny sami křížkovali hlasovací lístky.
Ať už tyto a další historky znějí jakkoli absurdně, ať jsou některé smyšlené, jen dále podkopávají důvěru Afghánců v jejich státní instituce - pokud kdy nějakou vůbec měli. A dusí v nich naději na další skutečný pokrok.
Podle šéfa volební komise Fajsala Ahmada Manávího vyřazují pracovníci při přepočítávání podezřelé hlasy. "K některým podvodům došlo, ale v celkovém měřítku se to nezdá tak závažné," chlácholí novináře Manáví, podle kterého by volební podvody byly vážným problémem, pouze pokud by nebyly řádně prošetřeny.
Potřeba to ututlat
Volby trpěly nízkou účastí, dostavilo se kolem 40 procent oprávněných voličů, což významně souvisí s prekérní bezpečnostní situací, v níž se Afghánistán nachází.
Pokud by se prokázalo že volby byly zfalšované, byla by to pro Západ pohroma. Už jenom proto je téměř vyloučené, že se něco takové oficiálně konstatuje. Byť by to odpovídalo realitě.
Ve volbách se rozhodovalo o obsazení 249 parlamentních křesel, z nichž 68 by mělo připadnout ženám. Kandidovalo 2500 lidí a volit přišly přibližně čtyři miliony z 10,5 milionu registrovaných voličů. Podle sil NATO bylo zaznamenáno 485 násilných incidentů, tedy asi stejně jako při loňských prezidentských volbách. Obětí na životech bylo ale letos mnohem méně - něco přes 20 oproti loňským 57.