Ruský preziden Vladimir Putin nabídl Severoatlantické alianci (NATO) pomoc ruských jednotek v Afghánistánu výměnou za upuštění od plánu přijmout do aliance Ukrajinu a Gruzii, napsal o víkendu s odvoláním na zdroje ve Washingtonu polský list Gazeta Wyborcza.
Naopak NATO jedná s Kremlem o využití ruských pozemních i vzdušných koridorů do Afghánistánu. Válka Američanů, aliance a jejich spojenců pod Hindúkúšem tak má proč stát se prostředkem ke sbližování aliance s Kremlem. Oba si mají v čem vyhovět.
Geopolitická hra, v níž končící ruský prezident může vyhrát kolosální propagandistický úspěch a vsadil na nedostatek mužů, jež jsou jednotlivé členské země NATO ochotny do Afghánistánu poslat, se podle listu hraje už několik týdnů.
Z úst prezidenta Putina prý byla nabídka vojáků pro Afghánistán adresovaná německé kancléřce Angele Merkelové na společné snídani při její nedávné návštěvě Moskvy. Kancléřka, která sama nepatří mezi příznivce rozšiřování NATO o Gruzii a Ukrajinu, ji už údajně tlumočila několika politikům v Evropě i Spojených státech.
Kde je pravda?
Kreml má v rozšiřování NATO do zemí svého někdejšího impéria noční můru, jeho mluvčí Dmitrij Peskov však zájem Moskvy koupit slib nerozšiřovat NATO dále na východ za ruské vojáky pro Afghánistán popřel.
Deník ale naopak tvrdí, že podle jeho informací to bude NATO, kdo nabídku odmítne. Podle nejmenovaných diplomatů by ruská účast na afghánské operaci byla strategickou i diplomatickou chybou. Kreml už jednou armádu pod Hindúkúš poslal: Jeho vojáci se neúspěšně a za cenu velkých ztrát snažili po osmdesátá léta podporovat marxistické soudruhy ve válce s mudžáhidy.
Informaci o zájmu aliance o tranzit přes ruské území naopak listu potvrdili diplomaté z NATO. „Dojednáváme dohodu ve věci pozemního i vzdušného tranzitu i možnost trvalejší spolupráce, pokud jde o školení speciálních služeb ve válce s drogami," potvrdil mluvčí NATO James Appathurai. „Pracujeme na tom, abychom dosáhli dohody do summitu NATO v Bukurešti od 2. do 4. dubna," řekl listu.
O potřebě bližší spolupráce mezi Ruskem a NATO mluvívá i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. „Afghánistán může být územím, kde bude NATO i Rusko schopno učinit kroky k upevnění spolupráce," řekl nedávno na tiskové konferenci v Bruselu.
Foto: Reuters