Silný hurikán Helene způsobil na jihovýchodě Spojených států mohutné záplavy a rozsáhlé výpadky proudu a vyžádal si desítky mrtvých. Vítr a extrémní srážky zasáhly několik amerických států a podle deníku The New York Times (NYT) už úřady ve čtyřech z nich potvrdily 41 obětí. Kritická situace přetrvává na jihu Apalačského pohoří, kde hladiny řek dosahují rekordních úrovní a nápor nezvládají některé přehrady.
Helene, kterou v některých okamžicích provázely větry o rychlosti až 225 kilometrů v hodině, udeřila v noci na dnešek na Floridu jako hurikán čtvrtého stupně na pětibodového škále. Nad pevninou živel postupně oslabil, ovšem zatímco vichr pomíjel, intenzivní déšť v oblastech na sever od Floridy způsoboval extrémně nebezpečné podmínky.
Na jihu Apalačského pohoří, zejména v částech Tennessee a Severní Karolíny, vyvolala bouře "katastrofální" záplavy, uvedla americká Národní meteorologická služba (NWS). Srážkové úhrny na mnoha místech přesáhly 250 milimetrů a některé stanice hlásily i více než dvojnásobek, informoval deník The Washington Post, podle kterého se jednalo o bezprecedentní úkaz za dobu vedení záznamů.
Z oblasti přichází snímky ulic a silnic zatopených hlubokou vrstvou vody, sesuvy bahna zablokovaly dálnici spojující dva zmíněné státy. V kopcích na západě Severní Karolíny hrozilo protržení přehrady, obyvatelům v údolí pod ní úřady nařídily evakuaci. V sousedním Tennessee velká voda způsobila "katastrofální selhání" přehrady u města Newport, uvedl okresní činitel.
Helene byla mimořádná svým rozsahem, extrémní počasí přinesla do velké oblasti od jihu Floridy až po části Kentucky a Virginie. Šest amerických států vyhlásilo krizový stav, napříč zasaženou oblastí ztratilo dodávky elektřiny přes pět milionů zákazníků, což může odpovídat výrazně většímu počtu obyvatel. Škody a zaplavené ulice byly hlášeny i z velkých měst jako Tallahassee, Tampa Bay a Atlanta.
Podle AP za sebou bouře zanechává rozsáhlý pás zkázy. Vítr lámal stromy a ničil domy, na některých místech se objevila také tornáda. Záchranáři dnes na mnoha místech pomáhali obyvatelům ze zatopených oblastí či poškozených budov, na východě Tennessee odpoledne s vrtulníkem vyzvedávali desítky lidí ze střechy nemocnice.
Na pevnině střed hurikánu udeřil v řídce osídlené floridské oblasti Big Bend, kde první záběry škod ukazovaly zdevastované komunity. "Vypadá to, jako by vybuchla jaderná bomba," řekl NYT Michael Bobbitt z pobřežního městečka Cedar Key. Přílivová vlna podle předběžného odhadu v této oblasti vystoupala až na zhruba pět metrů.
Úmrtí zatím hlásí úřady na Floridě, v Georgii, Jižní Karolíně a Severní Karolíně. "V noci na dnešek jsme to tvrdě schytali," hodnotil ráno situaci guvernér Georgie Brian Kemp. V jeho státě je podle NYT 15 mrtvých, Kemp informoval, že další lidé zůstávali uvězněni v poškozených domech.
Úřady na Floridě podle NYT potvrdily sedm obětí, zatímco Jižní Karolína jich hlásila 17. V Severní Karolíně při dopravní nehodě spojené s počasím umřela čtyřletá holčička. Ve stejném státě zasáhl sesuv bahna čtyři domy nedaleko města Asheville a nebylo ihned jasné, jak jsou na tom jejich obyvatelé, uvedla policie.
Střed bouře Helene během dne postupoval na sever a doputoval nad západ Severní Karolíny, informovalo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Živel postupně zeslábl z hurikánu na tropickou bouři a maximální rychlost větru už klesla na zhruba 70 kilometrů v hodině. Bouře dál slábla, meteorologové ale varovali, že záplavy potrvají nejméně do soboty.
Helene je osmou pojmenovanou bouří letošní atlantické hurikánové sezony. Také je ukázkou stupňující se hrozby hurikánů pro obyvatele USA, kterou podle expertů přináší změny klimatu poháněné spalováním fosilních paliv. Helene je už čtvrtým hurikánem, který letos zasáhl americkou pevninu. Podle odborníka na hurikány Philipa Klotzbacha z Colorado State University za posledních více než 100 let zažily USA takovou situaci jen pětkrát. Jiný expert Jeff Masters poznamenal, že od roku 2017 zasáhlo USA osm hurikánů čtvrté nebo páté kategorie, zatímco předchozích osm bylo rozprostřeno na 57 let.