Izraelská armáda potrestala dva vysoké armádní důstojníky za to, že dali svolení k dělostřelecké palbě v hustě obydlené oblasti v palestinském městě Gaza. Dělostřelecké granáty obsahovaly bílý fosfor, jehož použití v obydlených oblastech je zakázané.
Izrael tak vůbec poprvé přiznal nějaké provinění na vysoké úrovni během ofenzivy v pásmu Gazy na přelomu let 2008 a 2009. Spojené národy již dříve upozornily, že některé z izraelských střel obsahovaly bílý fosfor, jehož užívání je v osídlených zónách zakázáno mezinárodními konvencemi. Izrael doposud odmítal, že by při ofenzivě mezinárodní pravidla porušil.
"Vypálení několika dělostřeleckých granátů bylo v rozporu se zákazem použití takovéto munice v obydlených oblastech," píše se ale v dokumentu, který Izrael předložil v pátek OSN v reakci na zprávu vypracovanou loni soudcem Richardem Goldstonem pro Radu bezpečnosti OSN.
Velitel divize operující v Gaze brigádní generál Ejal Eisenberg a velitel pěšího pluku plukovník Ilan Malka byli obviněni, že použitím těchto zbraní "překročili své pravomoci a ohrozili životy civilistů", konstatuje se dále v dokumentu. Tresty pro důstojníky armáda neupřesnila, disciplinární řízení vůči nim však může přinejmenším zmařit jejich šance na povýšení.
Izraelské ostřelování a bombardování zasáhlo 15. ledna 2009 sídlo Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků na Blízkém východě (UNRWA), které následně zachvátil požár. Tři zaměstnanci agentury byli zraněni. Izrael se hájil, že zasažení komplexu nebylo úmyslné a že palba byla reakcí na palestinské ostřelování.
Goldstonova zpráva dospěla k závěru, že Izrael i palestinské hnutí Hamas během loňské války spáchaly válečné zločiny. Valné shromáždění OSN vyzvalo Izrael a Hamas k zahájení nezávislého vyšetřování incidentů, které se staly během izraelské operace započaté v prosinci 2008. Detailní reakci obou stran na výzvu očekává Valné shromáždění do 5. února.
Bílý fosfor je jedovatý a ve vzduchu samovznětlivý. V bojích se zpravidla nepoužívá jako chemická zbraň, ale jako hořlavina. Může sloužit k osvícení bojiště, označení cílů nebo naopak k zahalení bojiště kouřem. Použití bílého fosforu ve válce je obvykle vnímáno jako kontroverzní záležitost a v hustě obydlených oblastech s civilním obyvatelstvem je zakázáno mezinárodními konvencemi.
Foto: profimedia.cz