Izraelský vzdušný úder na pětipodlažní obytnou budovu na severu Pásma Gazy si dnes vyžádal 93 mrtvých, dalších 40 lidí se pohřešuje. Tvrdí to palestinský úřad civilní ochrany, který je řízen teroristickým hnutím Hamás. Izraelská armáda sdělila, že incident prověřuje.
Izrael, který v Gaze pokračuje v pozemní operaci proti Hamásu, v pondělí schválil zákon zakazující působení úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA na izraelském území, což kritizují mimo jiné Británie, Německo, evropská diplomacie či Turecko a Spojené státy.
Izraelská armáda vede rovněž pozemní ofenzivu v jižním Libanonu proti tamnímu militantnímu hnutí Hizballáh, dnes vojáci židovského státu postoupili nejhlouběji na libanonské území od začátku války. Hnutí mezitím oznámilo, že si jako nového vůdce zvolilo šíitského duchovního Naíma Kásima.
Vyhrocený spor má Izrael i s Íránem, obě země už proti sobě zaútočily. Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi dnes varoval Teherán, aby na sobotní izraelské údery neodpovídal, v opačném případě podle jeho slov židovský stát nasadí prostředky, které dosud nepoužil.
Noční úder na obytnou budovu v obci Bajt Lahíja na severu Pásma Gazy už kritizovaly mimo jiné Spojené státy, které ho označily za "hrozivý incident s hrozivým výsledkem". USA žádají vysvětlení toho, co se skutečně stalo. V domě podle úřadů kontrolovaných Hamásem žily desítky vysídlených Palestinců, především ženy a děti.
Izraelská armáda operaci v Gaze vede už rok v odvetě za loňský teroristický útok na Izrael. V regionu ztratila 367 vojáků, čtyři z nich zahynuli dnes na severu pásma. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané Hamásem uvádí, že ve válce dosud zemřelo přes 43.000 Palestinců a dalších více než 101.000 bylo zraněno. Tato bilance nerozlišuje mezi ozbrojenci a civilisty.
Izraelská kritika vůči UNRWA, ve kterém podle Jeruzaléma pracovali a pracují členové Hamásu, vyústila ve schválení zákona, který na izraelském území tuto agenturu OSN zakazuje. Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že UNRWA nemá alternativu. Británie vyjádřila vážné znepokojení. Podle EU izraelská legislativa odporuje mezinárodnímu právu, protože by de facto znemožnila humanitární činnost UNRWA v Pásmu Gazy a vážně ji zkomplikovala také na okupovaném Západním břehu Jordánu. Norsko žádá Mezinárodní soudní dvůr (ICJ), aby vyjasnil povinnosti Izraele týkající se humanitární pomoci Palestincům od mezinárodních organizací a od třetích států.
V Libanonu izraelská armáda, která zde od října bojuje proti Hizballáhu, dnes postoupila na okraj města Chijám, zhruba šest kilometrů od hranice. V jižním Libanonu, dějišti ofenzivy, mají základnu vojáci mírové mise OSN (UNIFIL). Rakousko dnes oznámilo, že osm rakouských vojáků této mise utrpělo lehká zranění při raketovém úderu na základnu Nákúra na pomezí s Izraelem. Mise UNIFIL později uvedla, že údery přišly ze severu a že za nimi nejpravděpodobněji stál Hizballáh, případně jeho spojenci.
Hizballáh má nového vůdce, a to Naíma Kásima. Ten nahradil Hasana Nasralláha, který zemřel 27. září při izraelském vzdušném úderu v Bejrútu. Izrael ke jmenování uvedl, že Kásimovo působení v této pozici může být nejkratší v dějinách Hizballáhu, pokud půjde ve šlépějích Nasralláha a Hášima Safíjuddína. Safíjuddína Hizballáh zvažoval na post šéfa, ale izraelská armáda ho na počátku října zlikvidovala.
V odvetě za zabití Nasralláha a za smrt lídra Hamásu Ismáíla Haníji na konci července v Teheránu vyslal Írán 1. října na Izrael téměř dvě stovky raket, na což v sobotu izraelská armáda odpověděla údery na cíle v Íránu. Teherán již pohrozil další odvetou, před kterou ho ale dnes Izrael varoval.
V době zostřeného konfliktu s Izraelem dnes Írán oznámil, že plánuje zvýšit vojenský rozpočet přibližně o 200 procent. Částku ale neupřesnil a ani výši vojenského rozpočtu pro letošní rok Teherán nezveřejnil.