Izraelský útok na Írán z konce října poškodil jeho obranné schopnosti a kapacity na výrobu raket a zasáhl také jednu část jaderného programu Teheránu. Podle agentur Reuters a AFP to dnes prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který tak potvrdil dřívější spekulace médií.
"Není to žádné tajemství, bylo to zveřejněno," řekl Netanjahu poslancům Knesetu. "Při tomto útoku byla zasažena jedna specifická složka jejich jaderného programu," poznamenal, aniž upřesnil, o jakou složku šlo. Dodal však, že samotný vývoj jaderné zbraně Íránu tento útok stále neznemožnil.
Podle dosavadních veřejných informací se izraelské údery zaměřily pouze na íránskou protivzdušnou obranu, zařízení na výrobu raket a vojenské základny. Informaci, že jedním z cílů nočních úderů z 26. října bylo také středisko na základně Parčín nedaleko Teheránu, které bylo součástí tajného vojenského jaderného programu, přinesl v pátek s odvoláním na své zdroje server Axios. Podle něj o utajených aktivitách v tomto středisku věděla jen část íránské vlády.
Teherán tvrdí, že jeho jaderný program má pouze mírové účely. Írán zastavil v roce 2003 projekt Amad, jehož účelem byl podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) vývoj jaderných zbraní. MAAE však Írán kritizuje, že omezil možnost inspekcí svých jaderných zařízení. Loni v září pak Írán zakázal v zemi pracovat řadě předních expertů MAAE na obohacování uranu.
Izraelské údery byly odvetou za útok Íránu bezmála 200 balistickými střelami na Izrael z 1. října. Spojené státy poté Izrael žádaly, aby neútočil na íránská jaderná zařízení. Izraelští politici nakonec podle Axiosu vybrali právě středisko na základně Parčín, protože tamní aktivity byly utajené a Írán by se k nim pravděpodobně veřejně nepřihlásil.
Netanjahu při dnešním slyšení v zahraničním a obranném výboru Knesetu tvrdil, že rozhodnutí nezaútočit v Íránu na "určité cíle" nebylo přijato na nátlak USA, ukázal podle Reuters zápis ze schůze. Premiér také uvedl, že možnost Izraele útočit na íránský jaderný program bude "přehodnocena" spolu s lednovým nástupem zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa do funkce.
Říjnovým vzájemným útokům Íránu a Izraele předcházely podobné odvetné údery letos v dubnu, kdy Teherán zaútočil přímo na Izrael vůbec poprvé, a to v reakci na zabití několika důstojníků íránských revolučních gard na konzulátu v syrském Damašku. Netanjahu dnes poslancům sdělil několik dalších podrobností o cílech obou izraelských náletů na Írán.
Dubnový úder byl podle něj omezenější a vyřadil z provozu jednu ze čtyř baterií protivzdušné raketové obrany země-vzduch S-300, dodaných Ruskem a rozmístěných v okolí Teheránu. V říjnu pak izraelské letectvo zničilo zbývají tři baterie a vážně poškodilo výrobní kapacity balistických střel a schopnost Íránu produkovat pevné palivo, které se používá právě v balistických raketách dlouhého doletu, dodal premiér.