Jedenáct dětí a mladých lidí dnes zemřelo na Izraelem obsazených Golanských výšinách při raketovém útoku vedeném z Libanonu. Raketa zasáhla fotbalové hřiště v drúzské obci Majdal Šams. Informovali o tom izraelští záchranáři a armáda. Dalších 19 lidí utrpělo zranění, šest z nich je ve vážném stavu.
Tento útok podle agentury AP posiluje obavy z propuknutí otevřené války mezi Izraelem a šíitským libanonským hnutím Hizballáh, kterému izraelští představitelé odpovědnost za dnešní úder přičítají a slibují odvetu.
Izraelská armáda informovala, že zabitým bylo mezi deseti a 20 lety.
Mohamed Afíf, vysoce postavený člen Hizballáhu, krátce po útoku řekl, že tato skupina odpovědná za útok není. Podle agentury AP je neobvyklé, že Hizballáh nějaký útok popřel. Afíf řekl, že ozbrojenci provedli devět různých raketových a dronových útoků proti stanovištím izraelské armády. Poslední z nich podnikli proti velení jedné z brigád izraelské armády na Golanských výšinách. Podle Afífa šlo o odvetu za izraelské nálety na vesnice v jižním Libanonu.
V reakci na Afífovo vyjádření izraelská armáda uvedla, že "na základě jejího vyhodnocení a informací, které má k dispozici, je za raketovou palbou na Majdal Šams teroristická skupina Hizballáh". Podle mluvčího izraelské armády Daniela Hagariho "Hizballáh odpálil raketu na děti hrající fotbal ... a pak lhal a tvrdil, že útok neprovedl".
Jeden ze zdravotníků, který zasahoval na místě, mluvil o rozsáhlých škodách a požáru. Podle snímků ze sociálních sítí je hřiště součástí volnočasového areálu v hustě zastavěné oblasti. Jeden z obyvatel obce izraelské televizi Channel 12 řekl, že když hřiště zasáhla raketa, hrály na něm děti fotbal. Výstražný signál sirény se ozval jen vteřiny před zásahem a na útěk do bezpečí nebyl čas.
O situaci jednal izraelský ministr obrany Joav Galant s hlavními bezpečnostními činiteli. Ministerstvo obrany bez dalších podrobností uvedlo, že "určil, jakým způsobem se bude postupovat a podle toho dal instrukce obranným složkám".
Golanské výšiny na jihozápadě Sýrie židovský stát obsadil za války v roce 1967 a v roce 1982 je v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN anektoval. OSN, Evropská unie či Liga arabských států (LAS) považují Golanské výšiny za území okupované Izraelem. Sýrie Izrael jako stát neuznává. Britská BBC uvádí, že Izrael drúzúm po anexi Golanských výšin nabídl své občanství, přijala ho ale jen menšina z nich a většina zůstala loajální vůči Sýrii. Ti, kteří občanství nemají, mohou v Izraeli studovat a pracovat, volit však nemohou a ani se na ně nevztahuje vojenská povinnost.
Agentura AFP s odvoláním na zdroj z bezpečnostních kruhů informovala, že v jiholibanonské vesnici Kfir Kila byli dnes při izraelských útocích zabiti čtyři členové Hizballáhu.
Bezprostředně po vypuknutí války v Pásmu Gazy, kterou loni 7. října vyprovokoval bezprecedentní útok teroristického hnutí Hamás na jižní Izrael, začal Hizballáh údajně na podporu Palestinců v Gaze ostřelovat prakticky denně území severního Izraele. Izraelské letectvo pravidelně na tyto útoky odpovídá údery na pozice Hizballáhu, který má vojenskou i politickou podporu Íránu. Agentura AP píše, že v posledních týdnech násilnosti v libanonsko-izraelském pohraničí nabraly na intenzitě a izraelské nálety a útoky Hizballáhu s nasazením raket a dronů jsou vedeny stále dál od hranic.