Jih Evropy sužuje vedro a sucho, balkánské země i Španělsko zápolí s desítkami požárů. Chorvatští hasiči podle agentury AP označili uplynulých 24 hodin za nejtěžší z letní sezony. Stovky záchranářů se s podporou letadel snaží zmírnit dva lesní požáry, které od úterý zuří na východě Španělska. Napříč celou zemí, kde teploty podle meteorologů přesáhnou i 40 stupňů Celsia, platí výstraha před horkem. S plameny se potýká i Severní Makedonie, kde se desítku lesních požárů podpořených silným větrem snaží hasiči dostat pod kontrolu už třetí den, napsala agentura Reuters. Skopje kvůli tomu požádala další státy o pomoc, Česká republika do země vyšle vrtulník.
Chorvatští hasiči za poslední den hlásí více než 100 zásahů, do kterých se zapojilo přes 1000 hasičů a na 20 hasičských letounů. Nejzávažnější incident nastal u městečka Tučepi nedaleko letoviska Makarska, kde plameny rozfoukal silný vítr. Při zásahu byl zraněn jeden hasič, dnes se ale oheň podařilo dostat pod kontrolu.
Severněji, nedaleko města Šibenik, se hasiči snaží zabránit tomu, aby se oheň dostal do Národního parku Krka, který je významnou turistickou destinací a přírodní rezervací známou svými vodopády. Park dnes zůstal otevřený pro návštěvníky a tamní úřady poděkovaly hasičům a obyvatelům za pomoc při jeho ochraně.
V Severní Makedonii celkem zuří 66 aktivních požárů, přičemž 12 z nich není pod kontrolou, řekl Reuters Goran Stojanovski ze severomakedonského krizového centra. Jeden z nich se šířil u obce Negrevo u bulharských hranic, další v okolí města Kumanovo nedaleko Srbska. Plameny zahalily kouřem i silnice, pole a domy v okolí města Štip ve středu země.
"Kvůli vysokým teplotám je vegetace suchá a půda velmi horká, což nám ztěžuje práci," dodal Stojanovski. Rozsah škod v celé zemi zatím není jasný. Oheň začátkem týdne spálil desítky domů a vyžádal si život jednoho staršího muže. Na pomoc přiletěl vrtulník ze Srbska. Pomoc kromě Česka, které vyšle letoun Blackhawk s bambi vakem o objemu téměř 3500 litrů, nabídlo také Německo.
S požáry na Balkánském poloostrově bojuje také Albánie, kde úřady kvůli ohni v úterý evakuovaly přímořské letovisko Shëngjin. Další ohně v předchozích dnech hlásilo i Řecko či Bulharsko.
Na opačném kraji jižní Evropy zuří požáry ve Španělsku. Oheň u vesnice Benasau ve Valencii donutil záchranné složky preventivně evakuovat několik stovek tamních obyvatel. Dále ve vnitrozemí, v provincii Cuenca, plameny sežehly více než 1500 hektarů porostu.
Meteorologická služba Aemet předpověděla na dnešek, který má být vrcholem vlny veder, v některých částech Španělska maximální teploty 43 až 44 stupňů Celsia. Ministerstvo vnitra této jihoevropské země varovalo před velmi vysokým nebo extrémním rizikem vzniku požárů v celém Španělsku.
Meteorologové služby Aemet rovněž podle Reuters uvedli, že na měřicí stanici Barcelona-Fabra v Katalánsku byla v úterý zaznamenána rekordní teplota 40 stupňů Celsia, čímž byl překonán dosavadní rekord 39,8 stupně Celsia z července 1982.
Jedná se o třetí vlnu veder ve Španělsku za poslední dva týdny.