Krveprolití v Bagdádu, po deseti explozích desítky mrtvých

Zahraničí
22. 12. 2011 09:54
Při útocích v Bagdádu zahynulo nejméně 57 lidí.
Při útocích v Bagdádu zahynulo nejméně 57 lidí.

Při několikanásobných útocích v Bagdádu zemřelo nejméně 63 lidí a 185 bylo zraněno. Podle ministerstva vnitra šlo o koordinovanou akci, při níž bylo téměř současně napadeno 14 míst v 11 čtvrtích. Je to největší a nejničivější útok v Iráku po stažení amerických vojáků. Kdo za ním stojí, zatím není jasné, analytické zdroje se ale shodují, že kapacitně jsou ho schopni jenom sunnité z irácké al-Kajdy.

Bomby vybuchly v ranní špičce hlavně v šíitských čtvrtích. Útočníci "se nezaměřili na úřady ani na bezpečnostní stanoviště, nýbrž na školy, na dělníky a také na jeden protikorupční úřad," sdělil mluvčí bagdádské policie Kásim Atta. Policie místa útoků, nad nimiž krouží vrtulníky, uzavřela. Na ulicích byla zřízena nová kontrolní stanoviště, což zkomplikovalo už tak chaotickou dopravní situaci ve městě.

Jeden z útoků spáchal sebevražedný atentátník, při dalších byly použity bomby umístěné na ulici, bomby připevněné na automobily a také auta naložená výbušninami. Ve čtvrti Amal o život přišlo sedm lidí, hlavně záchranářů a těch, kdo se snažili pomoci lidem zraněným při předchozí explozi na tomtéž místě.

Ve jihobagdádské čtvrti Karráda bomba vybuchla před sídlem protikorupčního úřadu. Odpálil ji sebevražedný útočník, který přijel sanitkou. "Slyšeli jsme, jak přijíždí auto, potom skřípění brzd a pak silný výbuch. Vyrazilo nám to okna i dveře, v domě je černý dým," řekl jeden z obyvatelů domu poblíž místa útoku. Ve čtvrti Daura zahynuli tři lidé. Útoky jsou dále hlášeny ze čtvrtí Šula, Aš-Šaab a ze severního distriktu Azamíja.

Exploze otřásly iráckou metropolí v době, kdy se Bagdád chystá pohnat k soudu sunnitského viceprezidenta Tárika Hášimího. Je podezřelý, že se podílel na přípravě teroristických atentátů v minulých letech. Byl na něj vydán zatykač, ale Hášimí zatím zadržen nebyl, je v kurdské oblasti na severu Iráku. Vinu popírá a považuje obvinění za reakci šíitů na kritiku, kterou proti jejich vládě vznesli sunnité. Podle nich premiér Núrí Málikí vytváří diktátorské ovzduší podobné tomu, jaké v Iráku panovalo za bývalého prezidenta Saddáma Husajna.

Přehled letošních nejkrvavějších útoků v Iráku

18. ledna - Nejméně 50 lidí zabil a přes 150 dalších zranil sebevražedný atentátník, který zaútočil u náborového střediska policie v iráckém městě Tikrít, asi 160 km severně od Bagdádu.

20. ledna - Při dvou explozích bomb v zaparkovaných autech na okrajích šíitského města Karbalá zahynulo až 45 lidí a na 110 bylo zraněno.

27. ledna - Nejméně 48 lidí bylo zabito a 121 zraněno při explozi bomby nastražené v automobilu u kondolenčního stanu v šíitské čtvrti Šula na severu Bagdádu.

12. února - Sebevražedný útok proti šíitům na okraji Sámarry (zhruba 200 kilometrů severně od Bagdádu): na 33 mrtvých a 28 zraněných.

29. března - Nejméně 58 lidí bylo zabito a 98 zraněno při útoku skupiny ozbrojenců na budovu regionálních úřadů v Tikrítu v centrální části Iráku.

19. května - Série atentátů proti policistům v severoiráckém městě Kirkúku: nejméně 29 mrtvých a 80 zraněných.

15. srpna - Při 13 pumových útocích v několika městech bylo zabito 74 lidí a 247 osob utrpělo zranění.

27. října - Dvojí pumový útok v Bagdádu: nejméně 32 mrtvých a 71 zraněných.

22. prosince - Při několikanásobných bombových útocích v Bagdádu zemřelo šest desítek lidí a na 180 dalších bylo zraněno.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ