Le Penová, Orbán, Babiš a jiní založili frakci v EP, hovoří o boji za suverenitu
08.07.2024 20:46
Francouzská strana Národní sdružení (RN) Marine Le Penové, maďarské hnutí Fidezs premiéra Viktora Orbána či hnutí ANO českého expremiéra Andreje Babiše dnes spolu s dalšími stranami vytvořili frakci Patrioti pro Evropu, která se stala třetí nejsilnější skupinou v Evropském parlamentu.
K frakci, která chce bojovat proti imigraci a za suverenitu Evropy, se přidala i italská Liga, naproti tomu německá Alternativa pro Německo (AfD) zůstala mimo. Politici z konkurenčních parlamentních skupin tvrdí, že jde pouze o změnu názvu dosavadní frakce Identita a demokracie (ID), krajně pravicová ideologie se ale podle nich nemění.
Patrioti mají 84 členů z 12 zemí a vystřídali tak Evropské konzervativce a reformisty (ECR) v pozici třetí nejsilnější skupiny po lidovcích a socialistech. Vedle 30 europoslanců RN a 11 Orbánových lidí v ní bude osm politiků Ligy či sedm europoslanců za ANO, z nichž Klára Dostálová se stala jednou z místopředsedkyň. Česko budou zastupovat ještě dva europoslanci za formaci Přísaha a Motoristé. Po šesti europoslancích budou mít ve frakci Svobodná strana Rakouska (FPÖ), španělská formace Vox a nizozemská Strana pro svobodu (PVV). Tři patří k belgické straně Vlámský zájem (Vlaams Belang) a dva k portugalské formaci Dost (Chega). Zbývající tři europoslanci pocházejí z Dánska, Řecka a Lotyšska. Šéfem frakce se stal volební lídr RN Jordan Bardella.
Předseda ANO Babiš prohlásil, že jeho hnutí do frakce vstoupilo, aby mohlo naplňovat svůj program. Zaměřovat se chce na obranu suverenity členských zemí EU, řešení problematiky migrace a revizi strategie zaměřené na snižování emisí známé jako Green Deal. Podobně hovoří i zástupci dalších stran.
Politická konkurence naproti tomu vidí v Patriotech pokračování krajně pravicové ID, v níž dosud působily RN či Liga. "Krajní pravice změnila značku. Ale jejich poslání zůstává stejné - ničit evropské hodnoty," uvedla na síti X liberální frakce Obnova Evropy, v níž v minulém volebním období působili poslanci za ANO. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani, jehož strana patří k evropským lidovcům, zpochybnil tvrzení, že posláním frakce je být skutečnými patrioty, kterým záleží na Evropě.
Český premiér Petr Fiala (ODS, ECR) prohlásil, že nová frakce slouží vědomě či nevědomě zájmům Ruska, a ohrožuje tak bezpečnost a svobodu Evropy. Babiš to odmítl. Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti, Evropští zelení) na síti X napsal, že "Babiš zhnědnul". "Vzhlíží k Orbánovi a dal se do holportu s nacionalistickými stranami z dalších zemí Evropy," uvedl.
1