Propast mezi EU a USA, pokud jde o konkurenceschopnost, narůstá, uvedl italský expremiér Enrico Letta. Nynější sedmadvacítka by na to podle něj měla reagovat a Letta ve své zprávě o vnitřním trhu navrhuje podle svých slov pragmatická a realistická řešení. Bývalý premiér téměř 150stránkovou zprávu dnes představil unijním vůdcům na úvod druhého dne summitu v Bruselu. Nejdůležitější podle něj je, aby jednotný trh EU fungoval pro všechny.
"Chtěl bych tady představit soubor opatření, ne bibli. Můžete si z nich vybrat, máte více možností," řekl Letta prezidentům a premiérům členských států EU. Je podle něj na nich, aby o představených řešením a tématech v příštích měsících diskutovali. "Nenavrhuji žádné změny unijních smluv, ale realistické návrhy a pragmatická řešení," dodal.
Italský expremiér zopakoval, že při vzniku unijního jednotného trhu v minulém století byla z integračního procesu vynechána trojice sektorů - finance, elektronická komunikace a energetika, které byly považovány za příliš "strategické", a proto byly ponechány v režii národních států. Nyní je však podle Letty třeba změnit v případě těchto "marginalizových oblastí" přístup. "Jednotný vnitřní trh musí být pro všechny," prohlásil autor zprávy. Dodal, že doteď například fungoval více pro velké společnosti, a nikoli pro malé a střední podniky.
Když jednotný vnitřní před 39 lety vznikal, Německo bylo stále rozdělené na dvě země, Indie a Čína dohromady tvořily pět procent světové ekonomiky a Evropa se mohla v jádru světového obchodu rovnat Spojeným státům, podotkl Letta. Nyní je podle něj situace jiná a EU se musí přizpůsobit, a to sjednocením kapitálových trhů, digitální i fyzické infrastruktury, například propojením vysokorychlostních železnic nebo zajištěním dostupnějších energií.
"Kapitálové trhy jsou jedním z témat, která nyní řeší víceméně každá (evropská) vláda," poznamenala před začátkem dnešního jednání lotyšská premiérka Evika Siliňová. Dodala, že na programu dnešního druhého dne summitu jsou způsoby, jak snížit administrativní zátěž a omezit byrokracii v zemědělství. "Zemědělské firmy si žádají více flexibility, aby se mohly rozvíjet," uvedla lotyšská premiérka.
Bývalý italský premiér Letta na své zprávě titulované "Mnohem více než jen trh" pracoval mezi zářím 2023 a letošním dubnem z pověření evropských lídrů. Při jejím sestavování absolvoval přes 400 jednání v 65 evropských městech.