Libanon a tamní šíitské militantní hnutí Hizballáh souhlasí s návrhem USA na příměří s Izraelem, Bejrút již předal písemnou odpověď s komentářem americké velvyslankyni v zemi. Agentuře Reuters to řekl Alí Hasan Chalíl, který je poradcem předsedy libanonského parlamentu Nabíhy Barrího. Zvláštní americký vyslanec Bílého domu Amos Hochstein mezitím odcestoval do libanonské metropole, aby v rozhovorech pokračoval. Izrael záležitost zatím nekomentoval.
"Libanon předložil písemné komentáře v pozitivním duchu," uvedl Chalíl bez dalších podrobností. "Všechny komentáře, které jsme předložili, potvrzují přesné dodržení rezoluce 1701 se všemi ustanoveními," dodal.
Zmíněná rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1701 je z roku 2006. Jejím cílem tehdy bylo po pětitýdenní válce mezi Izraelem a Hizballáhem ukončit přítomnost ozbrojených nestátních složek v asi 30kilometrovém pásmu mezi libanonskou řekou Lítání a hranicí s Izraelem. Rezoluci ale dlouhodobě porušuje Hizballáh, který z této oblasti ostřeluje sever Izraele, a od letošního října ji porušuje také Izrael, který tam zahájil pozemní operaci proti Hizballáhu.
Agentura AFP minulý týden v pátek informovala o tom, že americká velvyslankyně v Libanonu Lisa Johnsonová předala Barrímu návrh dohody o příměří a že libanonští politici si vzali tři dny na rozmyšlenou. Írán, který je hlavním spojencem hnutí Hizballáh, dal tehdy přes poradce íránského duchovního vůdce Alího Chameneího najevo, že by zastavení bojů nebránil.
Podle zdroje agentury AFP návrh o 13 bodech počítá s přerušením bojů na 60 dnů a s rozmístěním jednotek libanonské armády u hranice s Libanonem.
Konflikt mezi Izraelem a hnutím Hizballáh se znovu vyostřil loni 8. října. Hizballáh tehdy začal ostřelovat sever Izraele raketami na podporu palestinského teroristického hnutí Hamás, jehož bojovníci den předtím zaútočili na jih Izraele. Konflikt eskaloval letos v září, Izrael od té doby podniká na libanonské území četné letecké údery a od 1. října vede i pozemní operaci v jižním Libanonu.