Maďarsko dnes českým občanům pobývajícím v Libanonu nabídlo evakuaci do Budapešti, využilo ji pět českých občanů a jedna rodinná příslušnice ze Slovenska. Pro Libanon platí varování ministerstva zahraničí (MZV) před cestami do země a výzva k jejímu urychlenému opuštění. Zhoršení situace může podle úřadu vést k náhlému přerušení leteckého spojení ze země. Čechů v Libanonu zaregistrovaných v cestovatelském systému Drozd je aktuálně 84, sdělil kolem poledne ČTK mluvčí ministerstva Daniel Drake.
Maďarské letadlo s pěti Čechy by mělo z Bejrútu odletět ve 13:30, další zájemci tak musí počkat na výzvu dalších států. "Zjišťujeme reálný zájem Čechů o evakuaci s tím, že jsme v kontaktu i s kolegy z jiných členských států Evropské unie - pokud se jiné země rozhodnou vyslat evakuační letadlo, mohou rovněž nabídnout případné volné kapacity i občanům z jiných zemí EU, včetně Čechů," uvedl Drake.
V případě nouze se mají Češi pobývající v Libanonu obracet na české velvyslanectví v Bejrútu na telefonním čísle +961 3 332 291.
Napětí v regionu vzrostlo poté, co libanonské hnutí Hizballáh ve středu potvrdilo, že při úterním izraelském úderu v Bejrútu zemřel jeho významný velitel Fuád Šukr, a palestinské teroristické hnutí Hamás oznámilo, že v Teheránu byl zabit šéf jeho politického křídla Ismáíl Haníja.
ČR vyzvala své občany k opuštění země s ohledem na aktuální bezpečnostní situaci už loni v říjnu v návaznosti na eskalaci napětí po teroristických útocích Hamásu na území Izraele a izraelskou ofenzívu v palestinském Pásmu Gazy. Hizballáh od začátku konfliktu útočí raketami a bezpilotními prostředky na sever Izraele.
"S ohledem na aktuální bezpečnostní situaci v Libanonu varuje MZV ČR před veškerými cestami do země. Občany ČR, kteří se na území Libanonu dosud zdržují, MZV ČR vyzývá, aby se ujistili, že mají platné cestovní doklady a pojištění, a poté zemi urychleně opustili," stojí v doporučení ministerstva. MZV také upozorňuje, že případné další zhoršení situace může vést k náhlému přerušení leteckého dopravního spojení ze země.
O dočasném pozastavení leteckých spojů do libanonské metropole informovala dříve například společnost Lufthansa. Aby Libanon opustili a necestovali do něj, už dříve vyzvalo své občany několik dalších zemí, například Spojené státy, Británie, Belgie nebo Německo. K výzvě se dnes přidala také Austrálie.
Izraelský úder na Šukra byl odvetou za sobotní raketový útok na Golanské výšiny okupované Izraelem, při kterém zemřelo 12 lidí. Izrael přisuzuje úder Hizballáhu, který to však odmítá. Situace v regionu dále eskalovala poté, co Hamás oznámil, že v Teheránu byl zabit šéf jeho politického křídla Ismáíl Haníja při úderu, který je přisuzován Izraeli.