Madurova vláda viní USA ze zločinů proti lidskosti

Zahraničí
13. 2. 2020 16:58
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.

Vláda venezuelského prezidenta Nicoláse Madura podala u Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu stížnost na Spojené státy, které viní ze zločinů proti lidskosti "vůči venezuelskému lidu". Těch se podle Madurovy vlády Američané dopustili sankcemi zavedenými vůči venezuelskému režimu v předchozích letech. Oznámilo to venezuelské ministerstvo zahraničí na twitteru.

"Z pověření prezidenta Nicoláse Madura přijel ministr Jorge Arreaza do Haagu předat stížnost Mezinárodnímu trestnímu soudu kvůli zločinům proti lidskosti, jichž se dopouští vláda Spojených států na venezuelském lidu," citovala venezuelské ministerstvo zahraničí agentura Europa Press.

Spojené státy zavedly vůči venezuelskému režimu od roku 2014 řadu různých sankcí, stejně jako to udělala mimo jiné Evropská unie, Kanada či Švýcarsko. Sankce se týkají venezuelských státních firem a rovněž Madura a dalších představitelů režimu, jimž byly obstaveny zahraniční účty a zakázány cesty do těchto zemí.

USA sankce ještě zesílily poté, co se loni v lednu prohlásil prozatímním prezidentem Venezuely šéf tamního parlamentu ovládaného opozicí Juan Guaidó. Učinil tak poté, co parlament neuznal nový prezidentský mandát Madura s tím, že vzešel z nesvobodných voleb. Právě uspořádání demokratických voleb je cílem opozice pod vedením Guaidóa, jehož v prezidentském úřadu loni uznalo na 60 zemí, včetně USA i řady států EU včetně Česka.

Stížnosti na Madura

ICC v předchozích letech dostal několik stížností na Madura a členy jeho vlády. Například v roce 2018 si na Madura a desítku představitelů venezuelského režimu stěžovaly Argentina, Kanada, Chile, Kolumbie, Paraguay a Peru. Podle nich se Madurova vláda dopouští zločinů proti lidskosti jednak zásahy proti opozici, ale i tím, že se Venezuelanům nedostává potravin a léků, a ti proto masově utíkají z vlasti.

Hlavní prokurátorka ICC Fatou Bensoudaová zatím kvůli stížnosti podané v roce 2018 šesticí zemí zahájila předběžné vyšetřování. To má zjistit, zda existuje právní základ pro řádné vyšetřování. Až poté se rozhodne, zda bude zahájen proces.

Už v roce 2016 podala stížnost na Madura u ICC manželka venezuelského opozičního lídra Leopolda Lópeze, která ve zprávě do Haagu mimo jiné popsala mučení politických vězňů a pronásledování opozice režimem. V roce 2017 si na Madura u ICC stěžovala stovka kolumbijských a chilských zákonodárců a po nich i bývalá venezuelská generální prokurátorka Luisa Ortegová, kterou Maduro kvůli kritice vlády sesadil.

ICC je nezávislý orgán, který není součástí OSN; jehož úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů ve světě. Návrhy na zahájení procesu může podávat stát, jehož se případ týká, žalobce tribunálu nebo Rada bezpečnosti OSN. Venezuela je členem ICC od jeho vzniku v roce 2002.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ABACA/AA/ABACA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ