Miliony běženců po celém světě i komunity, které jim nabízejí pomoc, čelí kritickému podfinancování. Tvrdí to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Koronavirus a s ním spojená opatření proti jeho šíření vyostřil stávající humanitární problémy, na zvyšující se potřeby přesídlených lidí je ale zároveň kvůli pandemii obtížnější reagovat. Nedostatek finančních zdrojů by mohl mít vliv na pozastavení základních služeb uprchlíkům, jako jsou životně důležité programy zaměřené na přístup k přístřeší, vodě, zdravotní asistenci nebo hygienickému zázemí a mnoho dalších, upozornil úřad.
UNHCR podle v pátek zveřejněné zprávy zatím obdržel pouze 49 procent z 9,1 miliardy dolarů (téměř 205 miliard korun), které letos potřebuje na pokrytí svých programů po celém světě. Organizace upozorňuje, že nedostatek financí má nejničivější následky v chudých zemích, kde pandemie narušila ekonomickou rovnováhu, zvýšila míru vnitřní migrace a ztížila možnosti získání azylu.
Zpráva zdůrazňuje, že organizaci se nedostává financí zejména na provoz programů zaměřených na uprchlíky z Afghánistánu, Burundi, Středoafrické republiky, Iráku, Konžské demokratické republiky, Somálska, Jižního Súdánu, Sýrie, Venezuely a běženců, kteří se vydávají na cestu přes Středozemní moře.
UNHCR uvádí, že pokud se nepodaří sehnat potřebné finance, bude muset omezit či pozastavit mnoho svých aktivit. To se týká například pomoci v zimním období zaměřené na lidi přesídlené uvnitř Sýrie a na syrské uprchlíky v okolních zemích. Tato asistence zahrnuje finanční pomoc kvůli zvýšeným nákladům například za topení a dodávky potřebných věcí specifických pro zimu, třeba přikrývky.
Zpráva rovněž konstatuje, že v tomto měsíci bude muset UNHCR omezit pomoc venezuelským rodinám v komunitách v Argentině, Chile, Kolumbii a Ekvádoru, kterým poskytuje finanční pomoc na urgentní výdaje nebo základní potřeby.
Další programy už byly pozastaveny či zredukovány. Například v zařízeních pro uprchlíky z Jižního Súdánu v sousední Ugandě byly omezeny programy psychologické pomoci nebo projekty zabývající se ochranou dětí. Nedostatek financí si také vynutil přerušení několika projektů v nestabilní východní části Konžské demokratické republiky. UNHCR tak musel zastavit poskytování provizorních přístřešků rodinám vyhnaných z domovů v provincii Jižní Kivu nebo plánovanou výstavbu školy pro konžské uprchlické děti v Burundi a Zambii.