Smutné výročí
Konflikt v Sýrii trvá už rok. U Idlibu nalezena těla umučených
15.03.2012 11:15 Aktualizováno 15.03. 15:21
První výročí vypuknutí lidového povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada je v Sýrii poznamenáno novými boji v Damašku. V metropoli se také scházejí tisíce Asadových stoupenců k demonstraci proti tomu, co označují za "roční spiknutí" proti Sýrii. Podle čerstvé bilance nevládní organizace citované agenturou AFP si nepokoje za rok vyžádaly přes 9000 obětí, hlavně mezi civilisty.
Opozice si stěžuje na nedostatek zbraní, kvůli němuž nemůže efektivně čelit vládním jednotkám. Ty v posledních týdnech zaznamenaly dva výrazné úspěchy v terénu, když znovu ovládly opoziční bašty Homs a Idlib.
Sílí také proud Syřanů utíkajících před násilím ze země, jen za posledních 24 hodin jich údajně do Turecka dorazila tisícovka. Počet registrovaných syrských uprchlíků v Turecku se tak zvýšil zhruba na 14 700. V nejnovější skupině uprchlíků je i armádní generál, který se přidal k oddílům povstalecké Syrské svobodné armády (ASL), jež má základnu v jihotureckém Hatay.
S tímto generálem, který dorazil ve středu, už jsme na své straně hranice přijali sedm generálů," citovala tureckého diplomata agentura AFP.
Podle předsedy tureckého Červeného půlměsíce Ahmeta Lütfiho Akara se Turecko obává, že podle "extrémního scénáře" by se počet syrských uprchlíků na jeho území mohl vyšplhat až na 500 tisíc osob.
Turecký vicepremiér Beşir Atalay obvinil Sýrii, že se snaží zastavit proud uprchlíků do Turecka zaminováváním vzájemné hranice. Syrská armáda podle něj také "vojensky zasahuje" ze syrské strany proti lidem, kteří se pokoušejí přejít hranici. "Už mnoho jich přišlo o život," řekl Atalay.
Idlib dobyly vládní oddíly v úterý. Z města se stáhli bojovníci povstalecké Syrské svobodné armády (ASL), v jejichž moci dosud bylo. Opoziční bojovníci, rekrutující se z velké části z dezertérů z vládních jednotek, zdůvodňují shodně nezdary v konfrontaci s vládními oddíly nedostatkem zbraní. Poukazují přitom na neochotu mezinárodního společenství vyzbrojit syrskou opozici, stejně jako na jeho zdráhání zasáhnout v Sýrii vytvořením "bezpečné zóny" zajišťované bezletovým koridorem.
Civilizovaný světe, styď se
"Podivuji se nad mezinárodním společenstvím, které nenabídlo syrskému lidu ani jedinou pušku," řekl člen ASL Faíz Amrú. "Lidé v takzvaném svobodném civilizovaném světě by se měli nad sebou stydět."
Západní státy ale poukazují hlavně na roztříštěnost syrské opozice. Šéf francouzské diplomacie Alain Juppé řekl, že dodávat zbraně syrské opozici by v sobě neslo riziko rozpoutání občanské války.
"Syrský lid je hluboce rozdělen, a kdybychom dali zbraně jedné opoziční frakci, vyvolali bychom občanskou válku mezi křesťany, alávity, sunnity a šíity. To by mohla být ještě větší katastrofa, než je ta současná," citovala agentura AFP Juppého prohlášení v rozhlase France Culture.
Nalezena těla obětí mučení
U západosyrského města Idlib byla v den výročí zahájení protestů nalezena těla 23 osob, zjevně podrobených mučení.
"Třiadvacet mrtvých těl nesoucích známky mimořádně krutého mučení bylo nalezeno u Mazrat Vádí Chálidu západně od Idlibu," oznámila Syrská organizace pro monitorování lidských práv (OSDH). Podle jejího upřesnění měly oběti zavázané oči a spoutané ruce. Nakonec prý byly zastřeleny kulkou do týla.
Podle protirežimních aktivistů jde o civilisty z Idlibu, který v úterý po čtyřdenním intenzivním ostřelování znovu dobyly vládní jednotky. Mrtví, z nichž 19 už bylo údajně identifikováno, byli podle tvrzení aktivistů na začátku ofenzivy proti Idlibu odvlečeni a nakonec popraveni na dvoře nedaleké zemědělské usedlosti.
Jde už o druhý nález ostatků zmasakrovaných osob v tomto týdnu. V pondělí byla v jedné z nejtvrdších opozičních bašt, městě Homs, nalezena těla více než 60 osob, hlavně žen a dětí. Opozice označuje v těchto případech za pachatele provládní milice, vláda v Damašku naproti tomu neochvějně připisuje oběti teroristickým gangům.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.