Nejméně tři zraněné si podle očitých svědků vyžádal dnešní střet policie s asi tisícovkou pákistánských právníků, protestujících proti vládě prezidenta Parvíze Mušarafa, ve středopákistánském Multánu.
Menší demonstrace právníků, kteří vystupují proti sobotnímu Mušarafovu rozhodnutí vyhlásit v zemi výjimečný stav, se konají i v dalších městech, včetně Islámábádu. Pákistánská vláda se dnes má sejít k debatě o termínu uspořádání parlamentních voleb, plánovaných původně na leden.
K TÉMATU: Pákistánský prezident vyhlásil výjimečný stav
Premiér Šaukat Azíz v pondělí vyjádřil přesvědčení, že by se hlasování mělo uskutečnit podle plánu. Další vysoce postavený činitel k tomu dodal, že parlament bude rozpuštěn do 15. listopadu a že volby se poté uskuteční do 60 dnů. V neděli však vláda naznačovala, že poslední vývoj situace by mohl znamenat odklad hlasování až o rok, a podle dnešních zpráv nejsou vysocí vládní představitelé ohledně časového plánu pro volby jednotní.
Azíz před dnešní vládní schůzkou svolanou prezidentem Mušarafem konstatoval, že je "ještě zapotřebí dosáhnout shody o tom, jak zorganizovat volby, aby proběhly hladce, transparentně a v klidu".
Právníci pokračují v demonstracích
Mušaraf v sobotu vyhlásil v zemi výjimečný stav a pozastavil platnost ústavy, což odůvodnil množícími se teroristickými útoky a vměšováním justice do politiky. Zbavil funkce řadu nezávisle smýšlejících soudců, omezil činnost soukromých médií a dal úřadům rozsáhlé pravomoci k potlačení disentu. Opoziční skupiny v pondělí oznámily, že zatčeno bylo již více než 3500 lidí, úřady přiznávají 1800 zadržených.
Vyjádřit odpor vůči režimu v ulicích se však doposud odhodlali jen právníci, opoziční aktivisté a bojovníci za lidská práva. Řadoví občané se zatím nechystají přidat k demonstracím, které v pondělí policie rychle a tvrdě potlačila.
Stovky právníků v protestních akcích pokračovaly ve velkých městech i dnes. V Multánu se asi tisícovka z nich, vyzbrojená kameny, střetla s policisty třímajícími obušky, když se jim bezpečnostní síly snažily zabránit v odchodu z budovy okresního soudu na pouliční demonstraci. Reportér viděl nejméně tři zraněné právníky, z nichž dva krváceli na hlavě.
Právníci vyšli dnes i do ulic pákistánské metropole Islámábádu za skandování "Pryč s Mušarafem!", "Zrádce!" a "Mušaraf je zločinec - nepřijmeme uniformy a kulky!"
Prezidentem za každou cenu
Mušaraf byl 6. října znovuzvolen prezidentem, o oprávněnosti jeho kandidatury má však ještě rozhodnout nejvyšší soud, protože prezident nadále zůstává rovněž v čele armády, přestože pákistánská ústava skloubení těchto dvou funkcí nedovoluje.
Mušaraf dříve slíbil, že se vzdá funkce šéfa pákistánských ozbrojených sil, než složí prezidentskou přísahu. Jeho dosavadní prezidentský mandát vyprší 15. listopadu. Jeho pondělní vyjádření ale nebyla ohledně termínu splnění slibu příliš konkrétní. "Jsem odhodlán svléci uniformu, jakmile napravíme fungování pilířů moci - soudnictví, exekutivy a parlamentu," řekl Mušaraf.
Pákistánská burza se s ohledem na vývoj situace po pondělním poklesu o 4,6 procenta dnes propadla o další 1,3 procenta.
Západní velmoci vyzývají Mušarafa k návratu k demokracii. Pákistánské ministerstvo zahraničí však dnes odmítlo odsuzující komentáře mezinárodního společenství s tím, že vyhlášení výjimečného stavu je vnitřní záležitostí země. "Chápeme, že řada našich přátel komentuje vyhlášení výjimečného stavu, ale toto je především vnitřní záležitost Pákistánu," zdůraznil mluvčí ministerstva. "Prezident se domnívá, že naši přátelé by měli porozumět, že jsme to učinili tváří v tvář vážným hrozbám terorismu a extremismu," dodal.
Na fotografiích: (1) Policejní hlídky v Islámábádu, 6. listopadu, (2) Demonstrace právníků pokračují, Islámábád, 6. listopadu, (3) Novináři protestují proti omezování svobody svobodného tisku, 6. listopadu, Islámábád.
Foto: AP