Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf upozornil, že americké vojenské síly budou považovány za agresory, pokud budou svévolně pronikat na pákistánské území při pronásledování islámských radikálů.
V rozhovoru pro dnešní vydání singapurského listu The Straits Times zároveň prohlásil, že by se vzdal úřadu prezidenta, pokud by se jej opoziční strany snažily sesadit po parlamentních volbách plánovaných na příští měsíc.
Mušarafovy výroky byly zveřejněny v době, kdy se pákistánská policie snaží zjistit totožnost sebevražedného atentátníka, který ve čtvrtek v Láhauru odpálil bombu a kromě sebe zabil 24 lidí, většinou policistů.
Útok vyvolal podle agentury AP další tlak na Mušarafa, bývalého generála, který se snaží udržet v čele státu osm let poté, co nekrvavým převratem nastolil vojenskou vládu. Ta má únorovými volbami definitivně skončit.
Pohraničí jako hřiště CIA a teroristů
Nátlak na Pákistán vyvíjejí i Spojené státy kvůli přítomnosti značného počtu islamistů v afghánsko-pákistánském pohraničí. Afghánská i americká vláda uvádějí, že extremisté využívají pákistánského území jako zázemí k útokům v Afghánistánu.
Americký list New York Times minulý týden napsal, že Washington uvažuje o tom, že rozšíří působení Ústřední zpravodajské služby (CIA) a americké armády s cílem likvidovat radikály nejen při jejich přesunech na afghánském území, ale i na jejich základnách, tedy podle potřeby i v autonomních kmenových oblastech v Pákistánu.
"Pokud přijdou bez našeho svolení, naruší tak pákistánskou svrchovanost. Varuji kohokoli, kdo přijde do našich hor, že bude litovat toho dne," řekl pákistánský prezident v rozhovoru pro singapurský deník.
Mušaraf pod palbou
Mušaraf čelí i zvýšenému tlaku na domácí politické scéně. Očekává se, že Pákistánská lidová strana nedávno zavražděné opoziční političky Bénazír Bhuttové a druhá nejvýznamnější opoziční strana, Pákistánská muslimská liga - N, ve volbách 18. února zvítězí.
Obě uskupení již slíbila, že budou usilovat o sesazení prezidenta. Mušaraf se stal údajně zranitelným tím, že koncem loňského roku provedl výměnu členů nejvyššího soudu, který mu pak potvrdil legitimitu znovuzvolení prezidentem.
"Pokud nastane (proces sesazování), dovolte mi, abych vás ujistil, že bych z úřadu odešel dřív, než by cokoli učinili. Pokud by zvítězili s tak velkou většinou a vytvořili vládu, která by měla v úmyslu to učinit, nechtěl bych čekat, chtěl bych scénu opustit," prohlásil.
Mušarafovi také přitěžuje, že za poslední tři měsíce spáchalo v Pákistánu pumové útoky nejméně 20 sebevražedných atentátníků.
Zahynulo přitom kolem 400 lidí, většinou příslušníků bezpečnostních složek. Jde o nejhorší období teroristických útoků v Pákistánu od roku 2001, kdy se Mušarafův režim postavil na stranu USA v boji proti islámskému terorismu.
Foto: AP, Reuters