Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf dnes vybral nového premiéra a zároveň dal najevo, že se hodlá vzdát funkce velitele armády do 1. prosince. Premiérem prozatímní vlády, jež má zemi dovést k parlamentním volbám v lednu, bude předseda senátu Muhammad Míán Súmrú z vládní Pákistánské muslimské ligy (PML).
Sedmapadesátiletý Súmrú s kabinetem v pátek složí přísahu. Hlavním úkolem bude dohled nad volbami, což se ale nelíbí pákistánské opozici. Ta pochybuje, že volby budou svobodné a spravedlivé, jak tvrdí Mušaraf, který chce během hlasování zachovat i výjimečný stav, platný od 3. listopadu. Současný federální parlament se automaticky rozpustí o dnešní půlnoci místního času, kdy mu končí funkční období.
Spousta slibů
Oficiálně se Mušaraf chce k odchodu z armády podle generálního prokurátora Málika Muhammada Kajjúma vyjádřit až poté, co jeho říjnové znovuzvolení prezidentem potvrdí nejvyšší soud. Členy této vrcholné justiční instance, kteří mu byli spíš nepřátelští, prezident vyměnil po vyhlášení výjimečného stavu. Nová skupina soudců má jednat o legitimitě jeho mandátu příští týden.
Pákistánská opozice a západní státy v čele s USA vyvíjejí dlouhodobě na Mušarafa nátlak, aby dodržoval ústavu, vzdal se velení armády a stal se tak civilním prezidentem.
Mušarafovo funkční období dnes formálně končí, prodlužuje se nicméně s výjimečným stavem. Prezident v minulých dnech dal najevo, že opatření chce zachovat i na dobu voleb. Zdůvodnil to potřebou udržet v zemi pořádek a zajistit tak příznivé podmínky pro hlasování.
Američané chystají plán B bez Mušarafa
Bývalá premiérka Bénazír Bhuttová, která vede jednu z opozičních stran a která je držena v domácím vězení, dnes zopakovala, že nemůže za současných podmínek s Mušarafem spolupracovat na politické obnově země. Zároveň vyzvala ostatní opoziční strany k vytvoření koaliční vlády, která by převzala moc po Mušarafovi. O případném bojkotu voleb mají opoziční skupiny jednat příští týden.
Podle listu International Herald Tribune začínají činitelé administrativy amerického prezidenta George Bushe ztrácet víru v to, že Mušaraf se u moci udrží, a připravují se na období po něm. Pátrají údajně v pákistánské generalitě po případných adeptech na vyřešení politické krize ve spolupráci s civilními politiky.
Americké ministerstvo obrany dnes dalo najevo, že se neobává o osud pákistánských jaderných zbraní vzhledem k silné pozici armády, a tudíž malé pravděpodobnosti, že by se jich mohli chopit islámští extremisté.
V zemi se dnes uskutečnily jen omezené protestní akce. Při přestřelce mezi policií a neznámými ozbrojenci v Karáčí na jihu země zahynuli dva chlapci.
Úřady dnes poněkud uvolnily sevření, jemuž byly vystaveny hromadné sdělovací prostředky. Vysílají opět dvě ze čtyř hlavních zpravodajských televizních stanic v zemi a také britská Sky News, která byla vypnuta o den dříve. Naopak stále jsou zablokovány CNN a BBC.
Pákistánská armáda dnes také pokračovala v ofenzivě na severozápadě země proti islámským radikálům. Za dva dny bojů zahynulo podle armádních zdrojů 41 povstalců. Mezi mrtvými jsou minimálně dva vojáci.
Foto: AP