Na 18.000 lidí přišlo podle organizátorů na protivládní protest v Bratislavě

Zahraničí
13. 8. 2024 21:08
Na 18.000 lidí přišlo podle organizátorů na protivládní protest v Bratislavě
Na 18.000 lidí přišlo podle organizátorů na protivládní protest v Bratislavě

Počet účastníků dnešního protivládního protestu v Bratislavě odhadli jeho organizátoři na 18.000, tedy na dvojnásobek oproti pondělní akci. Na Slovensku dochází k demontáži kultury, vedení ministerstva kultury je arogantní a nekompetentní, zaznělo mimo jiné na dnešní demonstraci. Svolaly ji dvě opoziční strany na protest proti rozhodnutím ministryně kultury Martiny Šimkovičové, ale také proti krokům ministra spravedlnosti Borise Suska v nynější vládě již čtyřnásobného premiéra Roberta Fica.

Podobně jako v pondělí, kdy protest proti Šimkovičové uspořádali občanští aktivisté, i tentokráte organizátoři do programu nezařadili vystoupení politiků.

Nejnovější demonstrace na Slovensku vyvolalo hlavně rozhodnutí Šimkovičové z minulého týdne odvolat ředitele Slovenského národního divadla a Slovenské národní galerie, jichž se mezitím zastala řada kulturních institucí či umělců na Slovensku i v Česku. Šimkovičová v reakci tvrdila, že opozice a média ji chtějí znevážit.

"V přímém přenosu sledujeme demontáž kulturní infrastruktury. Žijeme v zemi, kde nejvyšší ústavní činitelé ignorují odbornost, potlačují vzdělanost, zpochybňují fakta, zastrašují občany a vydávají direktivní příkazy. Z komunikace se vytrácí slušnost, důstojnost, korektnost," řekla z pódia bývalá slovenská ministryně kultury Silvia Hroncová, která řídila ministerstvo před loňskými parlamentními volbami v tehdejší úřednické vládě.

Hroncová a další čtyři slovenští exministři kultury ve společném prohlášení odmítli kroky Šimkovičové, podle nich se ministryně snaží normalizovat kulturu, degraduje odbornost a rozděluje společnost.

Dav lidí skandoval kromě jiného "Odstoupit" či "Dost bylo Fica".

"S takovou mírou arogance kombinovanou s nekompetentností, jakou reprezentuje současné vedení ministerstva kultury, jsem se ještě nesetkal. Nesklánějme hlavu před tupou vládní mocí, která zkouší hranice naší trpělivosti," řekl z pódia bývalý šéf veřejnoprávního rozhlasu a televize Ľuboš Machaj, který ve funkci skončil na začátku července po schválení nového zákona o veřejnoprávní stanici a po jejím přejmenování.

"Stav právního státu se rozkládá, Slovensko je na okraji propasti a nesmíme dovolit, aby do ní spadlo," uvedl v projevu diplomat a bývalý šéf prezidentské kanceláře Metod Špaček.

Bývalá televizní moderátorka Šimkovičová, kterou jako členku vlády navrhla nacionalistická Slovenská národní strana, si už při loňském nástupu do funkce vysloužila kritiku od části představitelů slovenské kultury. Šimkovičová prosazuje tradiční slovenskou kulturu a vymezuje se například vůči tématům LGBT+. Fico se minulý týden ministryně zastal.

Dnešní demonstraci zorganizovalo nejsilnější opoziční hnutí Progresivní Slovensko (PS) spolu se stranou Svoboda a Solidarita. Opoziční Křesťanskodemokratické hnutí (KDH), které dříve spolupracovalo s oběma zmíněnými stranami na jiných protivládních demonstracích, se tentokrát nepřidalo. KDH v prohlášení uvedlo, že silnější tlak na vládní koalici dokážou podle něj vyvinout protesty, jež organizují umělci nebo lidé bez politického pozadí. Hnutí ale podporuje snahu odvolat Šimkovičovou či ministra spravedlnosti Suska ve sněmovně, na což ovšem opozice nemá dostatek hlasů.

Susko dříve prosadil změny v trestním právu, které kromě zrušení elitního útvaru prokuratury ÚSP vedly například ke snížení trestů za některé trestné činy či ke zkrácení promlčecích dob. Susko minulý týden také využil svou pravomoc a přerušil výkon osmiletého trestu vězení bývalému šéfovi ÚSP Dušanu Kováčikovi, který byl předloni uznán vinným kromě jiného z korupce. Ministr v případu zároveň podal mimořádný opravný prostředek proti odsuzujícímu verdiktu.

Autor: ČTK Foto: ČTK/Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ