Na poloostrově Reykjanes po středeční erupci chrlí lávu asi kilometr dlouhá puklina ve vulkanickém systému. Poté, co sopka vybuchla už posedmé za tento rok, se láva dostala k turisticky oblíbenému geotermálnímu koupališti Modrá laguna, jehož parkoviště dnes zcela zalila, informuje BBC.
Sopečná aktivita v průrvě je poměrně stabilní a nezdá se, že by se přes noc nějak zvlášť snížila, uvádí islandský web Iceland Monitor. Podle modelů lávových proudů se láva bude pravděpodobně dále rozlévat do krajiny, ve které ale není žádná infrastruktura. Modrá laguna, ležící asi 50 kilometrů jihozápadně od islandské metropole Reykjavíku, patří mezi největší turistické atrakce země. Hoteloví hosté a domy v oblasti byli evakuováni. Letecká doprava podle úřadů není ohrožena. Islandské úřady nechaly vztyčit kolem Modré laguny ochranný val.
Od konce erupce uplynou podle odborníků jeden až dva týdny, než se na lávového pole mohou vydat lidé a stroje, aby mohli znovu vybudovat silnice, které láva pohltila.
Podle seismologů se znovu probudila dlouho spící zlomová linie. Vědci už dříve varovali, že poloostrov Reykjanes čekají v nadcházejících desetiletích až staletích opakované sopečné výbuchy. Poslední velké narušení letecké dopravy, které postihlo celou Evropu v důsledku výbuchu sopky Eyjafjallajökull, se datuje do roku 2010, kdy se sopečná mračna rozšířila nad celou Evropu. Zrušeno bylo tehdy po celém světě na 100.000 letů.
Geologické systémy v oblasti poloostrova byly neaktivní asi 800 let, v roce 2021 se ale probudily k životu.