Saúdskoarabská náboženská policie zakázala obchodníkům prodej dárků jakkoli souvisejících se svátkem svatého Valentýna. Z trhu musí zmizet veškeré zboží červené barvy, včetně růží i balicího papíru, informoval tento týden deník Saudi Gazette. Svátek zamilovaných je považován za neislámskou záležitost.
Důsledek přísného zákazu už se začal projevovat v podobě růstu cen růží na černém trhu. Kromě toho, že svatý Valentýn nemá s islámem nic společného, jeho oslavy nebo jakákoli jeho připomínka prý podněcuje v rozporu s islámem navazování mimomanželských vztahů mužů a žen. Z hlediska islámského zákona je to zločin, který šaría trestá vězením a ranami bičem.
Saúdskoarabské úřady podobné zákazy vydávají každý rok, takže obyvatelé, kteří se jimi nehodlají řídit, je obešli tak, že si u pěstitelů květiny objednali s velkým předstihem. "Někdy kytice doručujeme v noci nebo brzy ráno, abychom nevzbudili podezření," řekl listu majitel jednoho květinářství.
Na neřest s holí
Saúdští Arabové, kteří o oslavy opravdu přijít nechtějí, se raději v době kolem 14. února odebírají do liberálnějších zemí Perského zálivu, do Bahrajnu nebo Spojených arabských emirátů.
Islámská policie Mutava spadá pod Komisi pro šíření ctnosti a předcházení neřesti. Má asi 3500 příslušníků a tisíce dobrovolníků.
Její praktiky jsou často velmi nekompromisní. Vloni například utloukla muže podezřelého, že má alkohol.
Údajně na srdeční záchvat zase zemřel při výslechu muž, který přestoupil šaríí tím, že byl v automobilu s jistou ženou. Zjistilo se, že rodina této ženy zaměstnávala muže jako řidiče.
V roce 2002 nechali příslušníci Mutavy uhořet při požáru školy v Mekce 15 děvčat, protože nebyla ustrojena dost islámsky, aby mohla z hořící školy ven.
Nespokojenost s islámskou policií však ale přesto postupně narůstá. Podle saúdského listu al-Watan se její členové stali za uplynulý rok jedenadvacetkrát obětí napadení. Také díky internetu se v Saúdské Arábii šíří její kritika.
Komise formálně podléhá králi, autoritou pro výklad islámského práva šaría je velký muftí, nejvyšší duchovní. Podle některých komentářů se bez podpory náboženské policie neobejde ani královská rodina.
Foto: Profimedia