Návrhy Putina na dosažení míru na Ukrajině mohou zastavit boje téměř okamžitě

Zahraničí
25. 6. 2024 13:00
Návrhy Putina na dosažení míru na Ukrajině mohou zastavit boje téměř okamžitě
Návrhy Putina na dosažení míru na Ukrajině mohou zastavit boje téměř okamžitě

Nedávné návrhy ruského prezidenta Vladimira Putina na dosažení míru na Ukrajině mohou zastavit boje téměř okamžitě. Podle agentury TASS to dnes uvedl poradce hlavy ruského státu Jurij Ušakov. Kyjev i jeho západní spojenci plán, který mimo jiné předpokládá předání rozsáhlých území Rusku, již dříve jednoznačně odmítli.

Putin v polovině června řekl, že ukrajinské jednotky musí opustit Doněckou, Luhanskou, Chersonskou i Záporožskou oblast, tedy regiony, které Rusko částečně okupuje. Jakmile Kyjev začne vojska stahovat a zaváže se nevstoupit do NATO, Moskva přeruší palbu a bude připravena k jednání, prohlásil šéf Kremlu. Putin o podmínkách mluvil krátce před zahájením mezinárodní mírové konference ve Švýcarsku, které se mimo jiné zúčastnila i Ukrajina a na kterou Rusko nebylo pozváno.

Podle Ušakova ruská strana předložila na stůl variantu, "která by nám, pokud bychom byli připraveni ji přijmout, umožnila doslova okamžitě zastavit vojenské operace". Západní představitele přitom obvinil, že se ani nepokoušeli "vniknout do podstaty" návrhu, který označil za "racionální".

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve označil Putinova slova za ultimátum a prohlásil, že ruský prezident postupuje jako někdejší nacistický vůdce Adolf Hitler a bude stupňovat své požadavky, protože jeho cílem je zisk i dalších ukrajinských regionů. Německý kancléř Olaf Scholz řekl, že všichni vědí, že Putin své návrhy na mír na Ukrajině nemyslí vážně.

Ukrajina požaduje stažení ruských vojáků ze všech okupovaných území a také z anektovaného poloostrova Krym, jehož se Rusko zmocnilo v roce 2014.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Depositphotos

Další čtení

Trump bude přepisovat historii. Muzeum musí odstranit protiamerickou ideologii

Zahraničí
28. 3. 2025
ilustrační foto

 Ať se to neztratí. Americký soud žádá uchovat záznam z Trumpovy porady

Zahraničí
28. 3. 2025

Kyjev: Ukrajina i Rusko od úterý zastavily vzájemné útoky na energetické objekty

Zahraničí
27. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ