Nejméně čtvrtina populace Pásma Gazy, tedy 576.000 lidí, je na pokraji hladomoru

Zahraničí
28. 2. 2024 12:15
Nejméně čtvrtina populace Pásma Gazy, tedy 576.000 lidí, je na pokraji hladomoru
Nejméně čtvrtina populace Pásma Gazy, tedy 576.000 lidí, je na pokraji hladomoru

Nejméně čtvrtina populace Pásma Gazy, tedy 576.000 lidí, je na pokraji hladomoru. Se závažným nedostatkem potravin se přitom potýkají prakticky všichni obyvatelé tohoto válkou zmítaného území, což vede k tomu, že na některé kamiony s pomocí se střílí, jsou rabovány a přepadají je hladoví lidé. Podle agentury AP to v úterý uvedli vysoce postavení představitelé OSN.

Zástupci Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) uvedli, že s vážnou potravinovou krizí se potýká všech 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy a oblast zároveň čelí rozpadu občanského pořádku, který je patrný zejména na severu tohoto území, kde je nejvážnější nedostatek humanitární pomoci. Rameš Radžasingham z OCHA Radě bezpečnosti OSN v této souvislosti sdělil, že ačkoliv je situace už nyní otřesná, rozhodně hrozí, že se může ještě zhoršit. Poznamenal, že čtvrtina obyvatel Pásma Gazy je na pokraji hladomoru a na severu akutní podvýživou trpí každé šesté dítě mladší dvou let.

Náměstek ředitele organizace OSN Světový potravinový program (WFP) Carl Skau uvedl, že podíl podvyživených dětí v Pásmu Gazy je největší na světě. Pokud se nic nezmění, hrozí podle něj na severu Pásma Gazy hladomor. Izraelská ofenziva zahájená po teroristickém útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael z loňského 7. října, při kterém zahynulo zhruba 1200 lidí a dalších asi 250 bylo uneseno, se v první fázi soustředila zejména na sever Pásma Gazy.

Skau uvedl, že WFP 18. února poprvé po třech týdnech obnovil dodávky pomoci do severní části Pásma Gazy a doufal, že po dobu sedmi dnů bude posílat deset kamionů denně, aby uspokojil okamžité potřeby obyvatel. Jak 18. února, tak 19. února však konvoje WFP čelily zpožděním na kontrolních stanovištích, střelbě a dalším násilnostem i rabování potravin. "Na místě určení se jich zmocnili hladoví lidé," řekl.

"Rozpad občanského pořádku, který je poháněn naprostým zoufalstvím, brání bezpečné distribuci pomoci - a my máme povinnost chránit naše zaměstnance," uvedl Skau. WFP proto pozastavil dodávky pomoci na sever, dokud nebudou vytvořeny podmínky, které zajistí bezpečí jeho zaměstnanců a příjemců pomoci.

Náměstek šéfa FAO Maurizio Martina popsal otřesný stav zemědělské půdy, skleníků, pekáren a zavlažovacích systémů, které jsou nezbytné pro výrobu, zpracování a distribuci potravin. Poznamenal, že od 9. října izraelská vláda zintenzivnila blokádu Pásma Gazy, a to včetně omezení či zastavení dodávek potravin, elektřiny, paliva a zboží, což různými způsoby ovlivnilo celý potravinový dodavatelský řetězec. Jako příklad uvedl, že přísná omezení dodávek pohonných hmot ochromují dodávky vody a provoz odsolovacích zařízení, přičemž zásoby vody dosahují pouze sedmi procent stavu před začátkem konfliktu.

Nedostatek paliva ochromil také výrobu a dodávky potravin a elektřiny a vážně omezil schopnost pekáren vyrábět chléb, uvedl představitel FAO. Ke zhroucení zemědělské produkce na severu Pásma Gazy již podle něj dochází a nejpravděpodobněji bude zcela zničena do května. K 15. únoru letošního roku bylo podle Martiny zničeno přes 46 procent zemědělské půdy v Pásmu Gazy. Také majitelé hospodářských zvířat hlásí značné ztráty, podle Martiny byla veškerá drůbež pravděpodobně vybita a předpokládá se, že uhynulo až 65 procent telat a 70 procent hovězího dobytka.

Zástupce izraelského velvyslance při OSN Brett Miller Radě bezpečnosti řekl, že Izrael dělá "vše, co je v jeho silách, aby se postaral o civilisty", a neustále se snaží zajistit přísun humanitární pomoci z mnoha zemí a agentur OSN. Od útoků ze 7. října podle Millera Izrael umožnil dodávky 254.000 tun humanitární pomoci včetně 165.000 tun potravin.

"Neexistuje naprosto žádný limit - opakuji, že neexistuje žádný limit - pro množství humanitární pomoci, kterou lze poslat civilnímu obyvatelstvu Gazy," řekl Miller. Prohlásil také, že 20 pekáren po celém Pásmu Gazy vyrábí více než dva miliony pita chlebů denně, a obvinil OSN, že odmítá dodávat pomoc do severní části Pásma Gazy a že se někteří její představitelé snaží přenést vinu na Izrael.

V posledních dnech podle Millera čekalo na přejezd do Pásma Gazy 508 kamionů, které obdržely povolení od Izraele. "Kde je tedy OSN a její humanitární agentury? Jak je možné, že je Izrael urážlivě činěn zodpovědným za situaci, kterou jednoznačně zavinila OSN?" tázal se představitel Izraele.

Zástupci OCHA, WFP a FAO na otázku shodně odpověděli, že prvním krokem k zabránění hrozícímu hladomoru je příměří, které umožní humanitárním pracovníkům vstoupit do Pásma Gazy.

"Pokud se nic neudělá, obáváme se, že rozsáhlý hladomor v Gaze je téměř nevyhnutelný," řekl Radžasingham. Dodal, že v takovém případě počet palestinských obětí, který již dosáhl téměř 30.000, bude ještě mnohem vyšší. Počet obětí zveřejněný ministerstvem zdravotnictví v Gaze nerozlišuje mezi civilisty a bojovníky, podle OSN ale většinu tvoří ženy a děti.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Depositphotos

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ