Nejvíce problémů s právním státem má Maďarsko či Slovensko, uvedla EK

Zahraničí
24. 7. 2024 14:30
Nejvíce problémů s právním státem má Maďarsko či Slovensko, uvedla EK
Nejvíce problémů s právním státem má Maďarsko či Slovensko, uvedla EK

V Maďarsku a na Slovensku přetrvávají významné problémy ohrožující boj proti korupci, nezávislost médií či fungování občanské společnosti. V každoročním hodnocení stavu právního státu ve všech 27 členských zemích to dnes uvedla Evropská komise (EK). Podle její místopředsedkyně Věry Jourové státy zcela či částečně splnily dvě třetiny (68 procent) doporučení vydaných v roce 2023. I když došlo ke zlepšením, v některých členských zemích podle tiskového prohlášení EK přetrvávají obavy a situace se dále zhoršuje.

"Právní stát je tmelem našich demokracií a zárukou našich práv. Bez právního státu by naše demokracie a ekonomiky skončily v troskách," uvedla končící eurokomisařka pro hodnoty a transparentnost Jourová. "Letošní zpráva ukazuje, že členské státy zlepšily a posílily právní stát, bohužel v několika členských státech ale v různých kategoriích přetrvávají obavy. To znamená, že je třeba udělat ještě více práce pro zlepšení nezávislosti soudnictví, pro účinný boj proti korupci a pro zlepšení bezpečnosti novinářů a organizací občanské společnosti," dodala.

Stejně jako ve třech předchozích případech hodnotila komise čtyři oblasti: soudní systémy, boj proti korupci, pluralitu médií a celkovou kontrolu a vyváženost institucí.

"Maďarsko nedosáhlo žádného pokroku pokud jde o zlepšování transparentnosti přidělování případů u soudů nižších stupňů ani žádného pokroku při přijímání komplexních reforem v oblasti lobbingu; rovněž nedospělo k žádnému pokroku, pokud jde o vytvoření spolehlivých záznamů o vyšetřování, stíhání a pravomocných rozsudcích v případech korupce na vysoké úrovni," uvádí se v části zprávy, která se týká Maďarska.

Budapešť podle EK rovněž neučinila žádný pokrok v zájmu "posílení nezávislého řízení a redakční nezávislosti veřejnoprávních médií s ohledem na evropské standardy pro veřejnoprávní média". Stejně tak má Maďarsko nadále problémy s podporou "bezpečného občanského prostoru" a neodstranilo překážky, které "ovlivňují organizace občanské společnosti". Organizace občanské společnosti jsou prostředníkem mezi veřejnými orgány a občany a patří mezi ně například nevládní organizace.

Slovensko podle zprávy EK nedosáhlo "žádného pokroku při zavádění opatření, která by zajistila, že členové soudní rady budou mít dostatečné záruky nezávislosti, pokud jde o jejich odvolání", rovněž nedošlo podle unijní exekutivy k žádnému pokroku při zavádění návrhů na regulaci lobbingu a na posílení legislativy o střetu zájmů. Podobně jako v sousedním Maďarsku i u Slovenska zmiňuje Evropská komise obavy o nezávislost veřejnoprávních médií. Země podle zprávy dosáhla jen "určitého pokroku při vytváření legislativních a jiných záruk pro zlepšení fyzické bezpečnosti a pracovního prostředí novinářů".

Autor: ČTK Foto: Autor/Depositphotos , marcbruxelle

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ