Nejdříve Lidl, pak Telekom, nyní také kovo- a elektroprůmysl. Velký bratr ve Spolkové republice se činí. Podle informací německého magazínu Der Spiegel špicloval svaz zaměstnavatelů Südwestmetall soukromí učňů. Zájem byl o vše možné od návštěv kostela přes konzumaci cigaret až po zahrádky rodičů.
Zběsilost německých zaměstnavatelů při sběru osobních dat nezná zřejmě hranic. Jak píše časopis Spiegel, po detailních informacích o vlastních zaměstnancích netouží jen Lidl, Edeka nebo Burger King. Patří k nim i podniky v kovo- a elektroprůmyslu.
Jediný rozdíl: oproti prvně jmenovaným nepoužívají detektivy, nýbrž dotazníky. Z pověření Svazu kovo- a elektroprůmyslu Bádenska-Württemberska (Südwestmetall) rozesílá jejich odborné výukové zařízení Berufliche Bildung GmbH žákům soupis asi čtyřiceti otázek.
Problém je, že část z nich zasahuje hluboko do jejich soukromí.
Südwestmetall chce mimo jiné vědět, zda učeň chodí do kostela nebo mešity, jestli v uplynulých měsících konzumoval cigarety, alkohol, konopí nebo kokain, či zda mu přijde zatěžko zabavit se špatných vlastností.
Zaměstnavatele rovněž zajímá, jaké vzdělání mají rodiče a z jakých médií získávají informace. Pozornost se soustředí i na finanční situaci rodičů. Zda si pořizují větší elektrické přístroje (ledničku, pračku...) na splátky a jestli tak nečiní kvůli nedostatku peněz.
Südwestmetall chce rovněž vědět, zda rodiče vlastní umělecká díla, dům, auto anebo zahradu.
Stefan Küpper, manažer Südwestmetall, obhajuje tuto zvídavost jako „větší výzkumný projekt" v rámci výukové a kvalifikační iniciativy Start 2000 Plus. Anonymita je podle něj samozřejmě zajištěna.
Problém ale je, že hned na začátku jsou učni dotazováni na svá osobní, školní a podniková čísla. Učni sami uvádějí, že s vyplněním dotazníku je spojován jejich další profesní rozvoj.
Letos na jaře vzbudil v Německu rozruch potravinový řetězec Lidl, protože podnik systematicky špicloval své spolupracovníky. Najatí detektivové o nich zjišťovali a zaznamenávali nejintimnější detaily. Na straně druhé i naprosté banality.
Zatím největší špiclovací skandál odhalil Spigel u Německého Telekomu (Deutsche Telekom). Podle dosavadních poznatků sledoval koncern vlastní manažery a členy dozorčích rad, aby údajně zjistil, kudy z podniku unikají ven informace. Z téhož důvodu nechal Telekom hlídat i novináře.
ČTETE TAKÉ: Německý Lidl špicloval zaměstnance až na toalety
Německý Telekom špicloval manažery a žurnalisty
Tímto úkolem pověřil paradoxně firmu, kterou vedou někdejší spolupracovníci východoněmecké tajné policie Stasi.
Foto: Profimedia a Südwestmetal